Wiemy, ile podatku zapłacił Joe Biden

Udostępnij

Prezydent USA Joe Biden wraz ze swoją żoną Jill zarobili w 2022 roku 580 tysięcy dolarów. Blisko jedną czwartą z tego pochłonęły im jednak podatki. Okazuje się zresztą, że rządzenie USA to wątpliwy biznes.

Ile zarabia i płaci podatków Biden?

Prezydentura USA to kiepski biznes. Przychody Joe Bidena i jego małżonki po tym, jak on został prezydentem, spadły o ponad jedną trzecią, podaje dziennik „The Guardian”. W 2022 roku Jill i Joe zarobili łącznie 580 tys. dolarów. Odprowadzili od tego 23,8 procent podatku.

Poznaliśmy też zeznanie podatkowe wiceprezydent Kamali Harris i jej męża Douglasa Emhoffa. Małżeństwo wykazało dochód w wysokości 457 tysięcy dolarów, czyli sporo mniej niż w przypadku Bidenów.

Ile zaś zarabia duet Biden-Harris? Joe Biden jako prezydent inkasuje 400 tys. dolarów rocznie. Kamala Harris jako jego zastępczymi – 235,1 tysiąca dolarów rocznie. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność i władzę, nie jest to szczególnie dużo.

Dla porównania, w 2022 roku Jill Biden zarobiła 82 335 dolarów. Dokonała tego pracując jako profesor języka angielskiego w Northern Virginia Community College. Prezydencka para rozliczyła też przychody z inwestycji, emerytur i rent oraz honoraria za wykłady czy pochodzące ze sprzedaży książek.

Prezydentura to tylko prestiż i władza, ale nie kasa?

Można więc dojść do wniosku, że prezydentura w USA to głównie władza i prestiż, ale nie powalające na kolana źródło dochodu. Zwłaszcza, gdy mieszkańcem Białego Domu zostaje ktoś na miarę Donalda Trumpa, który od lat jest biznesmenem działającym m.in. na rynku nieruchomości.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również