Wielka Brytania będzie miała szczepionkę na COVID jeszcze w tym roku?

307

Wczoraj magazyn The Sun poinformował, że w Wielkiej Brytanii już w listopadzie mogą rozpocząć się masowe szczepienia przeciwko COVID-19. Nawet jeśli to prawda, wprowadzenie na rynek szczepionki nie sprawi, że świat szybko wrócimy do normalnej codzienności – twierdzą specjaliści Royal Society w raporcie opublikowanych przez BBC News.

Szczepionka niewiele zmienia

Raport Royal Society niestety studzi nadzieje. Eksperci ostrzega, że choć prowadzone są badania nad ponad 200 takimi preparatami, a około 10 jest w trzeciej, już przedrejestracyjnej fazie badań klinicznych, to na wprowadzenie na rynek szczepionki jeszcze poczekamy. I mogą to być miesiące, a nie tygodnie.

Prof. Nilaya Shaha z Imperial College Londyn podkreśla, że nawet gdyby szczepionka była dostępna już teraz, trzeba co najmniej sześciu, a nawet 9 miesięcy, żeby została podana większej grupie osób. – Nawet nie ma co rozważać powrotu do normalnego życia już w marcu 2021 r. – dodaje.

Trzeba się też liczyć z tym, że szczepienia mogą zostać na pewien czas wstrzymane z powodu komplikacji, na przykład podejrzeń, że mogą powodować jakieś działania uboczne – zwraca uwagę dr Fiona Culley z Imperial College Londyn.

Poddanie szczepionki wielu osobom

Naukowcy podkreślają też, że dopiero zaszczepienie dużej grupy osób potwierdzi, że dany specyfik jest faktycznie bezpieczny. Część opracowywanych obecnie preparatów przeciwko COVID-19 bazuje na wykorzystaniu RNA koronawirusa SARS-CoV-2, zaś takie szczepionki nie były jeszcze masowo wytwarzane.

Kolejny problem polega na tym, że szczepionki trzeba będzie podawać w dwóch dawkach, a nie ma pewności, jak dużą będą zapewniać ochronę i na jak długo. I najważniejsze: czy nie trzeba będzie ich powtórzyć za jakiś czas.

Z kolei „New England Journal of Medicine” poinformowało, że szczepionka amerykańskiej firmy Moderna jest skuteczna u ludzi starszych. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że u seniorów wywołuje ona podobną odporność jak u ludzi młodych. Preparat jest w trzeciej fazie badań klinicznych i może być zarejestrowany wiosną 2021 r.

Dziś Polska jest jednym z krajów, który czeka na specyfik. Nasz kraj został ogłoszony żółtą strefą, co oznacza częściowy powrót do obostrzeń z wiosny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments