Choć wiele osób o tym nie wie, WHO nadal uważa COVID-19 za globalne zagrożenie. Sprawą mają się teraz zająć eksperci.
WHO i COVID-19
WHO po raz pierwszy ogłosiła najwyższy poziom alarmu związanego z COVID-19 30 stycznia 2020 r.. Do teraz wielu ekspertów stosuje tę kategorię podczas obywających się co trzy miesiące spotkań.
W praktyce jednak świat wyszedł już ze stanu pandemii i coraz więcej krajów całkowicie znosi wprowadzone przez siebie stany zagrożenia epidemicznego. Dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział, że w związku z tym w tym roku międzynarodowy stan zagrożenia związany z COVID-19 też ma zostać zniesiony.
– Nie ma jeszcze zgody co do tego, w jaki sposób panel może zarządzić zniesienie obowiązującego od 2020 r. stanu zagrożenia – przekazali Reutersowi doradcy WHO i eksperci zewnętrzni.
COVID-19 pozostaje wyzwaniem
– Możliwe, że stan zagrożenia epidemicznego się skończy, ale bardzo ważne jest, aby poinformować, że COVID-19 pozostaje złożonym wyzwaniem dla zdrowia publicznego – twierdzi zaś prof. Marion Koopmans, holenderska wirusolog, która jest członkiem panelu ekspertów WHO.
– Nie wyszliśmy z pandemii, ale osiągnęliśmy inny etap – powiedział profesor Salim Abdool Karim, ekspert ds. COVID-19, który wcześniej doradzał rządowi Republiki Południowej Afryki w sprawie tego, jak reagować na koronawirusa. Dodał, że jeżeli stan wyjątkowy zostanie zniesiony, rządy powinny nadal utrzymywać programy testów, szczepień i leczenia.