Węgry zaczynają mieć problemy z inflacją

444

Węgry zaczynają mieć problem dot. inflacji. Lipcowa inflacja CPI w kraju przyspieszyła do 3,8 proc. rdr wobec 2,9 proc. rdr z czerwca.

Żywność coraz droższa

Skąd biorą się tak wysokie skoki wskaźnika? Przede wszystkim na rynkach widać mocno rosnące ceny żywności. Te podskoczyły o 7,8 proc. w skali roku. W aż dwucyfrowym tempie drożeją ziemniaki, warzywa, owoce oraz cukier, mięso i jaja. Do tego doszedł skok cen o blisko 10 proc. wyrobów tytoniowych.

Inflacja w Polsce

Czy to ostrzeżenie dla Polski? To możliwe. Inflacja w naszym kraju spadła wiosną, ale mógł być to efekt lockdownu. Teraz możemy wrócić do wyników z poprzedzających ten okres miesięcy. W przeszłości zresztą sytuacja na Węgrzech korespondowała z tempem wzrostu cen u nas. W ostatnich latach Węgrzy np. wcześniej niż my zarejestrowali u siebie deflację.

Z kolei według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego polska inflacja CPI w lipcu wyniosła 3,1 proc. Choć wielu ekonomistów spodziewa się co prawda spadku  rosnących obecnie cen, to jednak inflacja utrzymuje się u nas na bardzo wysokim poziomie. Tzw. inflacja bazowa w czerwcu przebiła 4 proc., a tym samym osiągnęła poziom najwyższy od 2001 roku.

Członkowie RPP o inflacji

„Owszem, mamy do czynienia z ujemną luką popytową, ale jednocześnie wiemy, że czeka nas dalszy wzrost cen administrowanych. W życie wejdą m.in. opłata mocowa i podatek cukrowy. W firmach, szczególnie usługowych, widać zaś covidowe podwyżki cen związane z nowymi wymaganiami sanitarnymi. Stąd oczekiwania inflacyjne wśród konsumentów oraz przedsiębiorców, choć nieco się ostatnio obniżyły, pozostają stosunkowo wysokie”

– powiedział parę dni temu członek RPP, Eugeniusz Gatnar, który rozmawiał na ten temat z „Rzeczpospolitą”.

„Jeżeli chodzi o zjawiska inflacyjne, przewiduję, że będziemy mieli do czynienia z wyraźnym wzrostem cen w niezwykle rzadko zdarzającej się sytuacji, gdy gospodarka będzie rozwijać się poniżej swojego trendu wzrostowego. Może się zdarzyć, że inflacja w całym 2021 r. będzie kształtować się wyraźnie powyżej 2,5 proc.”

– prognozował z kolei Jerzy Kropiwnicki w rozmowie z PAP Biznes.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments