Węgry solą w oku Unii Europejskiej – blokują pomoc Ukrainie

Viktor Orban

Agencja Interfax-Ukraina informuje, że węgierski minister finansów Mihaly Varga wypowiedział się w imieniu kraju przeciwko przyjęciu przez Radę Europejską poprawek legislacyjnych, które pozwoliłyby Ukrainie otrzymać 18 miliardów euro pomocy finansowej w 2023 roku.

Ta pomoc finansowa miała przyjąć formę tanich pożyczek na preferencyjnych warunkach, które miały być wypłacane co miesiąc i miały pozwolić na pokrycie najpilniejszych potrzeb Ukrainy w czasie wojny. Dla zatwierdzenia propozycji Komisji Europejskiej potrzebna była jednak jednomyślność wszystkich państw UE.

Obrady ministrów finansów UE odłożone wojna na Ukrainie a rynek pracy

Węgierskie władze już wcześniej zapowiadały, że nie zgodzą się na unijną pożyczkę dla Ukrainy i przekażą temu krajowi równowartość swojego wkładu w ramach dwustronnego porozumienia.

23 listopada w węgierskim dzienniku urzędowym opublikowano nawet dekret, z którego wynika, że Węgry przekażą 187 milionów euro pomocy finansowej Ukrainie jako wkład w planowany pakiet wsparcia UE o wartości 18 miliardów euro.

Pieniądze dla Węgier będą nadal zamrożone

Węgierskie weto zdecydowało o odłożeniu pozostałych punktów obrad ministrów finansów krajów Unii Europejskich w sprawie globalnego podatku minimalnego – któremu Węgry również się sprzeciwiają – a także węgierskiego Krajowego Planu Odbudowy o wartości 5,8 miliarda euro oraz zamrożenia 7,5 miliarda euro dla Węgier w ramach polityki spójności.

Czeski minister finansów Zbynek Stanjura, który przewodniczył spotkaniu ministrów finansów krajów UE, poprosił komisję o znalezienie alternatywnego rozwiązania, które poprze wszystkie 26 państw członkowskich.

Niedawno szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła, że Ukraina potrzebuje od 3 do 4 miliardów euro wsparcia miesięcznie na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb. Według jej słów 1,5 miliarda euro z tej kwoty powinno właśnie pochodzić od Unii Europejskiej.

Element większej rozgrywki?

Warto dodać, że już przed rozpoczęciem posiedzenia czeski minister wskazywał na to, że patrzy na kwestię Ukrainy oraz Węgier jako na “jeden pakiet”, co potwierdzało wcześniejsze doniesienia o tym, że głosowania – mimo iż dotyczą zupełnie innych kwestii – są tak naprawdę ze sobą powiązane.

Co dalej? oleje jadalne Ukraina

Eksperci prognozują, że w praktyce unijni eksperci rozpoczynają teraz prace nad planem B, by obejść weto Węgier i jednak wypłacać Ukrainie od stycznia 1,5 miliarda euro miesięcznie.

Jest jednak niemal pewne, że wszystkie wyżej opisane kwestie (zarówno te dotyczące pomocy Ukrainie jak i zatwierdzenia węgierskiego Krajowego Planu Odbudowy) powrócą na szczyt z udziałem europejskich przywódców, który odbędzie się w przyszły czwartek w Brukseli.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments