Dzień Inwestora Indywidualnego

Węgry ponownie podnoszą stopy procentowe

Udostępnij

Narodowy Bank Węgier po raz piąty z rzędu podniósł stopy procentowe. Instytucja chce w taki sposób walczyć z inflacją, co jednak, jak widać, niekoniecznie przynosi rezultaty. Czy to zapowiedź tego, co czeka nas w Polsce?

Stopy znowu wyższe

Decyzją Narodowego Banku Węgier (MNB) referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 1,65 proc. do 1,80 proc.

O 0,15 punktu procentowego podniesiono pozostałe stopy banku centralnego: depozytową (z 0,70 proc. do 0,85 proc.) i lombardową (z 2,60 proc. do 2,75 proc.).

Warto dodać, że to już piąta z rzędu podwyżka stóp w kraju. W czerwcu temu bank centralny dokonał pierwszej podwyżki od blisko dekady (z 0,6 proc. do 0,9 proc.). Potem ten sam ruch powtórzono w lipcu (z 0,9 proc. do 1,2 proc.) i sierpniu (z 1,2 proc. do 1,5 proc.) oraz we wrześniu (z 1,50 do 1,65 proc.)

Obecnie stopy procentowe na Węgrzech są najwyższe od maja 2015 r.

Inflacja – twój wróg

Władze kraju chcą za pomocą wyższych stóp walczyć z inflacją. Ta jest niemal rekordowa w całej UE. W ostatnim zestawieniu Eurostatu, Węgry (4,9 proc.) wyprzedzone zostały jedynie przez Estonię, Litwę i niestety też Polskę (po 5 proc.).

Trend podnoszenia stóp utrzymuje się na terenie całego regionu. 5 sierpnia drugiej podwyżki z rzędu dokonał Narodowy Bank Czech – z 0,5 proc. do 0,75 proc.

Polska zaś dokonała pierwszej od 9 lat podwyżki stóp procentowych 6 października. Wtedy Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną z 0,10 proc. do 0,50 proc.. Jak na razie widać, że pierwsza podwyżka nie zastopowała inflacji. Możemy więc założyć, że w najbliższej przyszłości władze NBP znów dokonają podwyżki stóp proc..

To wszystko oczywiście fatalne wiadomości dla kredytobiorców, bowiem to oni najmocniej odczują wyższe stopy proc. przy spłacie zaciągniętych przez ostatnie miesiące „tanich” kredytów.

Niektórzy spekulują, że polityka RPP i inflacja mogą wręcz doprowadzić do przedterminowych wyborów do Sejmu i Senatu. Partia rządząca dziś Polską – PiS – może bowiem chcieć wykorzystać to ostatnie „okienko”, gdy ceny towarów i usług nie są jeszcze na tyle wysokie, by uderzyć w jej poparcie.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również