Węgry najbardziej skorumpowanym krajem w UE

Udostępnij

Węgry to dziś kraj o największej korupcji w sektorze publicznym w Unii Europejskiej. Wynika to z najnowszego raportu Transparency International.

Jak wypada Polska i inne kraje?

Polska znalazła się zaś na 45. miejscu w świecie z wynikiem 55 pkt na 100. Najuczciwiej na świecie wypada zaś Dania z wynikiem 90 pkt.

Za Danią są Finlandia (87) i Szwecja (83). Wspomniane we wstępie Węgry otrzymały wynik 42.

Tylko 28 pkt uzyskała Rosja, która w efekcie ma jeden z najniższych wyników w Europie Wschodniej. W raporcie dodano, że jej atak na Ukrainę jest „ostrym przypomnieniem zagrożenia, jakie korupcja i brak odpowiedzialności rządu stanowią dla globalnego pokoju i bezpieczeństwa”.

Niezbyt uczciwie jest jednak też na Ukrainie, która zdobyła wynik 33 pkt. Dodano jednak, że od początku wojny kraj ten „podejmuje ważne reformy i stale się poprawia”. Warto też dodać, że w Kijowie nadal dochodzi do korupcji, o czym świadczy niedawna afera związana z zakupem jedzenia dla wojska.

Jak powstaje indeks?

Na jakiej jednak podstawie powstaje ranking? Autorzy indeksu wykorzystują dane ankietowe oparte na wywiadach z ekspertami i biznesmenami z różnych źródeł (w tym Banku Światowego i Światowego Forum Ekonomicznego). W ten sposób starają się uszeregować 180 krajów na całym świecie według postrzeganego poziomu korupcji, w skali od 0, co oznacza bardzo skorumpowany, do 100.

Definicja „korupcji” w tym konkretnym przypadku koncentruje się na konkretnych przykładach dotyczących urzędników publicznych – od przekupstwa do sprzeniewierzenia środków publicznych czy na zdolności rządów do opanowania korupcji w sektorze publicznym.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również