Web3 – nowy porządek Internetu czy chwilowy trend?

Udostępnij

Podczas Konferencjii Targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie miała miejsce debata na temat Web3. Udział w niej wzięli: Damian Migała – CEO Świat Krypto, Michał Glijer – CEO Zetly, Jakub Bartoszek – założyciel Cashify oraz Bartosz Milczarek – CEO Cryptiony. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Co wyróżnia Web3?

Web3 to nowa iteracja Internetu, oparta na technologii blockchain – czyli ekonomii bazującej na tokenach oraz decentralizacji.

Największą wartością Web3 jest jednak poczucie posiadania cyfrowej własności. Po drugie, Web3 dostarcza produkty, które były wcześniej niedostępne, co oferuje możliwość budowania zaangażowania fanów praktycznie przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Warto tutaj przypomnieć, jak cała internetowa rewolucja wyglądała. Otóż, najpierw mieliśmy Web1, czyli prostą, statyczną stronę, na którą treść była odgórnie nałożona, nie można było jej tworzyć. Web1 dominowało jeszcze w pierwszych latach XXI wieku.

Później doszło do rewolucji w formie Web2. Odpowiadały za nią media społecznościowe, w których każdy użytkownik mógł generować treść, ale był on jednak podporządkowany pod pewne instytucje, które władają platformami społecznościowymi.

W Web3 to my natomiast możemy tworzyć treści i mieć je u siebie, co doprowadza do w pełni zdecentralizowanej, pozbawionej odgórnej cenzury, infrastruktury. A to nadal nie koniec zastosowań Web3.

Otóż, może być ono niezwykle przydatne w takich tematach, jak księgowość, faktoring czy windykacja. Okazuje się bowiem, że za pomocą technologii blockchain możemy budować niepodważalny scoring danego kontrahenta, unikając przy tym problemów z oszustwami.

Mało tego – wiele zastosowań Web3 cechuje się tym, że użytkownicy nawet nie wiedzą, że korzystają z Web3. Dla przykładu, ogromny potencjał mają obecnie programy lojalnościowe bazujące na technologii blockchain i NFT.

Co trzeba zrobić, aby biznesy działające w ramach Web3 stały się masowe?

Dziś mamy ogromny problem, który polega na tym, że osoby działające w obszarze Web3 używają sformułowań, które dla większości potencjalnych użytkowników są po prostu niezrozumiałe.

Kolejny, jeszcze większy problem polega na globalnym blokowaniu osób, które chcą przeprowadzić masową adopcję danego rozwiązania. Aby do niej doszło, trzeba wprowadzić pewne standardy związane z edukacją, inaczej konsumenci będą się obawiać nowych technologii.

Niezwykle niekorzystnie na Web3 wpływają również upadki dużych firm związanych z kryptowalutami – tak, jak miało to miejsce w przypadku upadku FTX. W efekcie, aby nie dochodziło do takich sytuacji, muszą pojawić się odpowiednie regulacje w branży kryptowalut.

Czy decentralizacja finansów jest w ogóle realna?

Szara strefa wbrew pozorom stanowi ważną część gospodarki każdego kraju. Z tego powodu niezależnie od tego, czy na portfele kryptowalutowe zostaną nałożone scentralizowane regulacje ograniczające anonimowość, to i tak z całą pewnością będzie można to w pewien sposób obejść.

Według Jakuba Bartoszka pewien aspekt decentralizacji finansów zawsze zostanie zachowany – nawet, gdy świat zdominują CBDC.

Czy Polska jest gotowa na adopcję Web3?

Michał Glijer uważa, że Polska jest obecnie blokowana. Nie ma w naszym kraju obecnie takiego jak w Europie Zachodniej przepływu środków do projektów z obszaru Web3, które obecnie się tworzą.

W Polsce dominuje podejście, że wolimy być zatrudniani i przejmowani przez inne firmy, niż samodzielnie budować wielkie biznesy o znaczeniu globalnym. Z tego powodu adopcja Web3 w naszym kraju w ogóle nie następuje, jedyne co pozostaje projektom, to pozyskiwanie kapitału z zagranicy.

Co ciekawe, to właśnie w celu budowania oddolnego ruchu, który ma na celu rozwój polskich projektów Web3 i edukować społeczeństwo z tego obszaru Jakub Bartoszek założył fundację EduWeb3.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem z debaty, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również