Wcześniejsza emerytura – komu przysługuje?

Udostępnij

W Polsce na emeryturę z ZUS mogą przejść kobiety, które ukończyły 60 rok życia i mężczyźni po ukończeniu 65 roku życia. Jednak wiek nie stanowi tutaj żelaznej zasady. Istnieją bowiem okoliczności, w których można ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Kiedy to zrobić? Na jakie kwoty mogą liczyć wcześniejsi emeryci? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym najnowszym wpisie.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura państwowa?

Coraz więcej osób w naszym kraju myśli o wcześniejszej emeryturze. Perspektywa czekania na odpoczynek do 60. czy 65. roku życia staje się coraz bardziej uciążliwa, zwłaszcza w obliczu zmęczenia zawodowego i potrzeby realizacji własnych pasji i marzeń, na które do tej pory nie miało się zwyczajnie czasu. W związku z tym atrakcyjnym wyborem staje się wcześniejsza emerytura. Rozwiązanie to, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia pracownikom przejście na emeryturę przed osiągnięciem ogólnie przyjętego wieku emerytalnego.

Wcześniejsza emerytura to comiesięczne świadczenie pieniężne wypłacane przez ZUS, które przysługuje kobietom w wieku 55 lat oraz mężczyznom w wieku 60 lat. W obu przypadkach trzeba jednak przepracować wymaganą liczbę lat (inną w różnych sytuacjach).

Wcześniejsza emerytura – jakie warunki trzeba spełnić?

Aby przejść na wcześniejszą emeryturę, trzeba spełnić kilka warunków. Dotyczą one głównie osiągnięcia odpowiedniego wieku i stażu pracy. Przy ustalaniu prawa do wcześniejszej emerytury pod uwagę brane jest również udowodnienie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. Osoby ubiegające się o to świadczenie muszą wpasować się także w konkretne widełki lat ustalone przez ZUS.

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Z przywileju wcześniejszej emerytury mogą skorzystać przedstawiciele określonych grup zawodowych. Taką możliwość mają na przykład nauczyciele, którzy posiadają Kartę Nauczyciela i którzy urodzili się po dniu 31 grudnia 1948 roku, ale przed 1 stycznia 1969 roku. Nauczyciele, wychowawcy lub inni pedagodzy mogą również skorzystać z tzw. emerytury kompensacyjnej.

Ile wynosi wcześniejsza emerytura pomostowa?

Emerytura pomostowa to świadczenie pieniężne przysługujące osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które wykonywały lub wykonują pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Mogą ją uzyskać kobiety w wieku minimum 55 lat i mężczyźni w wieku 60 lat. Aby przyznać pracownikowi emeryturę pomostową, ZUS wymaga udowodnienia, że praca w szczególnych warunkach trwała 15 lat i była wykonywana przed 1 stycznia 1999 roku lub po 31 grudnia 2008 roku. Średnia emerytura pomostowa wynosi obecnie około 3200 złotych.

Wcześniejsza emerytura a dorabianie

Wiele osób zastanawia się, czy będąc na emeryturze, można pracować. Otóż praca zarobkowa na emeryturze jest możliwa i w wielu sytuacjach jest to dobry pomysł. Jeśli dysponujesz dużą ilością wolnego czasu i nadal chcesz pozostać aktywny zawodowo, jak najbardziej możesz założyć własną firmę albo zatrudnić się u kogoś.

Przechodzisz na emeryturę i chciałbyś sobie dorobić? Polecamy regularnie zaglądać na portal https://www.gowork.pl/, gdzie można łatwo znaleźć ogłoszenia z całej Polski, a także filtrować je według lokalizacji, wymiaru etatu i innych preferencji. W serwisie, oprócz ofert zatrudnienia, można znaleźć także opinie na temat konkretnych pracodawców. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy przed podjęciem współpracy z daną firmą chcieliby wcześniej zbadać jej reputację oraz poznać recenzje aktualnych i byłych pracowników.

Najnowsze

Zobacz również