Dzień Inwestora Indywidualnego

Wczasy coraz droższe – biura podróży sukcesywnie podnoszą ceny

Udostępnij

Wakacje 2022 zbliżają się już wielkimi krokami i wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie COVID-19 już nie pokrzyżuje nam planów. Niestety, wojna na Ukrainie, bardzo drogie paliwa, rekordowa inflacja i słaba złotówka na tle innych walut negatywnie wpływają na ceny wakacji, które wzrastają z tygodnia na tydzień. Gdy spojrzymy na oferty wycieczek w polskich biurach podróży, a także na wakacyjne cenniki linii lotniczych, to nie mamy zbyt wiele powodów do optymizmu.

Ponadto, specjaliści sugerują, że lepiej nie zwlekać z planowaniem wakacji, ponieważ na oferty last minute nie ma co liczyć – ceny sukcesywnie, z każdym miesiącem pną się w górę. O ile więcej w takim razie zapłacimy za wczasy w tym roku?

Ceny wczasów 2022 vs 2021

Nikogo nie powinno dziwić, że osłabianie się złotówki do dolara czy euro oraz drogie paliwa – w szczególności lotnicze, które podrożało o około 80% w ujęciu rocznym – bardzo niekorzystnie wpływają na koszty wakacyjnych wycieczek. W konsekwencji oferty wczasów all inclusive datowane na pierwszy tydzień sierpnia są dziś wyższe średnio o około 430 złotych w porównaniu z analogiczną ofertą sprzed roku.

Gdzie ceny wzrosły najmocniej, a gdzie najmniej?

Jak te wzrosty cen przekładają się na poszczególne popularne wśród Polaków kierunki turystyczne? Możemy to przeanalizować poniżej:

  • Tunezja – wzrost o 213 PLN
  • Bułgaria – wzrost o 349 PLN
  • Portugalia – wzrost o 389 PLN
  • Grecja – wzrost o 391 PLN
  • Turcja – wzrost o 399 PLN
  • Hiszpania – wzrost o 514 PLN
  • Włochy – wzrost o 515 PLN
  • Maroko – wzrost o 531 PLN
  • Wyspy Kanaryjskie – wzrost o 550 PLN
  • Majorka – wzrost o 591 PLN
  • Cypr – wzrost o 668 PLN
  • Egipt – wzrost o 682 PLN.

Nie ma znaczenia, w jakim biurze podróży kupujemy wycieczkę. W rocznych porównaniach w każdym spośród średnich i dużych organizatorów wczasów wystąpiły podwyżki. Co więcej, niemal z każdym tygodniem oferta jest coraz mniej atrakcyjna. Z tygodnia na tydzień cena ofert wczasów all inclusive z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022 roku rośnie średnio o 2%.

Na tanie oferty last minute nie ma co liczyć najdroższe kierunki wakacyjne

Warto dodać, że już w minione wakacje upadł mit, że oferty last minute są najtańsze. W ubiegłym roku, im bliżej było terminu podróży, tym mocniej ceny rosły. Różnice nierzadko sięgały nawet tysiąca złotych od osoby w skali ostatniego miesiąca.

Podsumowując, w ubiegłym roku cena tygodniowej wycieczki w rejon basenu Morza Śródziemnego z zakwaterowaniem w hotelu czterogwiazdkowym, z wyżywieniem all inclusive kosztowała średnio 3300 złotych na osobę. W tym roku za taką samą ofertę zapłacimy średnio już prawie 3750 PLN za osobę. Co gorsza, jako że nic nie wskazuje, aby inflacja wyhamowała, złotówka nagle zaczęła umacniać się do dolara i euro, a ceny paliw wyraźnie spadły, trzeba w najbliższych miesiącach liczyć się ze wzrostem cen wakacyjnych wczasów rzędu kolejnych kilkuset złotych – im później, tym więcej.

Eksperci przewidują, że koszt tygodniowych wczasów all inclusive w rejon basenu Morza Śródziemnego przekraczający 4 tysiące złotych za osobę zaakceptuje maksymalnie 60% dotychczasowych klientów. Pozostali, zamiast skorzystać z takich ofert, zdecydują się na wyjazd nad Morze Bałtyckie, do polskich kurortów, gdzie również z całą pewnością będzie drożej niż w poprzednich latach.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również