Wasko ze stratą netto w II kwartale – akcje zanurkowały

Udostępnij

W piątek wieczorem spółka informatyczna Wasko opublikowała wyniki finansowe za drugi kwartał bieżącego roku. Niespodziewanie, przychody firmy wyraźnie spadły, a na dodatek w omawianym okresie odnotowała ona stratę netto, wobec 4,33 miliona złotych zysku rok wcześniej.

Inwestorzy nie kryją dziś swojego rozczarowania wynikami finansowymi spółki. W efekcie, akcje Wasko podczas dzisiejszej sesji tanieją już o ponad 13%.

Wasko rozczarowało wynikami kwartalnymi Wykresy prezentujące wyniki finansowe funduszy inwestycyjnych

Z opublikowanego w piątek wieczorem raportu finansowego wynika, że przychody Wasko w drugim kwartale 2023 spadły rok do roku aż o 43,6%, do 80,53 miliona złotych.

Co gorsza, w omawianym kwartale spółka odnotowała 12,02 miliona złotych straty netto, podczas gdy rok wcześniej osiągnęła ona zysk rzędu 4,33 miliona PLN. Strata operacyjna spółki sięgnęła zaś 12,42 miliona złotych. W analogicznym kwartale rok wcześniej odnotowała ona natomiast zysk operacyjny rzędu 5,2 miliona PLN.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Ponadto, w całym pierwszym półroczu spółka Wasko odnotowała stratę netto rzędu 16,03 miliona złotych, podczas gdy w pierwszy półroczu 2022 wypracowała ona 2.97 miliona PLN zysku. Przychody spółki w omawianym okresie wyniosły zaś 193 miliony złotych, co oznacza spadek o 19% rok do roku.

Spółka podała, że w okresie zakończonym dnia 30 czerwca 2023 roku poniesiono pozostałe koszty operacyjne o wartości 11,4 miliona złotych – z czego 9,6 miliona PLN poniesiono w drugim kwartale.

Znaczną część tych kosztów stanowią zawiązane odpisy dotyczące wartości firmy jednostki zależnej Gabos Software o wartości 2,7 miliona złotych w związku z prowadzoną wewnętrzną restrukturyzacją, odpisy dotyczące należności o wartości 1 miliona PLN oraz odpisy dotyczące prac rozwojowych w toku o wartości 1,3 miliona złotych, a także koszty związane ze spisaniem prac wyprzedzających projektów, które nie doszły do skutku o wartości 4 milionów PLN.

Wasko w II półroczu spodziewa się poprawy rentowności

W raporcie kwartalnym Wasko możemy również przeczytać, że “istotny wpływ na wynik na działalności operacyjnej miały wyniki w sektorze medycznym, gdzie w pierwszym półroczu 2023 strata na działalności operacyjnej wyniosła 15,1 miliona złotych”.

W raporcie napisano również, że “w tym okresie podjęto i zrealizowano szereg czynności naprawczych i reorganizacyjnych w szczególności: uelastycznienie kosztu zatrudnienia, odpowiednio do poziomu realizowanych kontraktów oraz modyfikacje założeń zawieranych oraz realizowanych umów”.

Na koniec raportu spółka zapowiada, że “efekty zmian tj. poprawa rentowności spółki zależnej spodziewane są już w drugim półroczu 2023 roku”.

Akcje ostro w dół

Tak rozczarowujące wyniki finansowe Wasko po prostu nie mogły pozostać bez reakcji akcjonariuszy. I rzeczywiście, na rynku można dziś dostrzec prawdziwą panikę. Papiery wartościowe spółki tracą bowiem obecnie już 13,6%, przez co ich kurs spada do najniższego poziomu od 16 czerwca.

Wykres akcji Wasko

O Wasko

Wasko to założona w 1988 roku spółka świadcząca usługi teleinformatyczne. Firma zajmuje się projektowaniem i produkcją oprogramowania oraz realizacją usług w zakresie wdrażania, utrzymania i eksploatacji systemów informatycznych.

Spółka jest także dostawcą usług serwisowych oraz sprzętu komputerowego i telekomunikacyjnego. Klientami spółki są średnie i duże przedsiębiorstwa głównie z sektora paliwowo-energetycznego, telekomunikacyjnego, bankowego oraz administracji publicznej.

Siedziba główna Wasko znajduje się w Gliwicach, a oddziały firmy są rozmieszczone w głównych miastach na terenie kraju. Grupa Kapitałowa Wasko zatrudnia ponad 1200 specjalistów posiadających wysokie kwalifikacje zawodowe i menedżerskie. Akcje Wasko zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2001 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również