Wartość gotówki w obiegu znacznie wzrosła

409

Polacy przestali chyba ufać bankom.  Skąd taki wniosek? Otóż wartość gotówki, która jest dziś w obiegu znacznie wzrosła. Mówimy tu o naprawdę rekordowym skoku…

Obecnie w obiegu pojawiło się aż 30 miliardów złotych w gotówce. A dokładniej to dane dot. pierwszego kwartału tego roku. Nie jest wykluczone, że dziś ta wartość jest jeszcze wyższa. Dlaczego Polacy masowo zaczęli wyciągać pieniądze z banków? Czy takie działanie ma w ogóle sens?

Potop gotówki

Żeby pokazać skalę tego, co ma miejsce, wystarczy przypomnieć, że w grudniu 2019 roku gotówki w obiegu było ok. 238 miliardów złotych. Z tego 233 mld zł stanowiły banknoty i 5 mld zł monety. Teraz ta wartość skoczyła do 269 miliardów złotych. Oznacza to, że przybyło ok. 30 mld zł.

Żeby sprawa była jasna: gotówki przybywa na rynku regularnie. Tyle że najczęściej to 5-6 mld zł na jeden kwartał, a nie aż 30!

Polacy boją się o swoje oszczędności?

Dlaczego jednak Polacy masowo wybrali tyle banknotów z bankomatów? Zapewne ma to związek z epidemią koronawirusa. Tak samo jak masowo rzuciliśmy się na zakupy papieru toaletowego i konserw, tak w kolejnym etapie zaczęliśmy bać się upadających banków. Tyle że dziś to kompletnie irracjonalne zachowanie.

Przede wszystkim system finansowy jest bezpieczny. Kryzys, który został zapoczątkowany epidemią, uderza w gospodarkę, ale najmniej w banki.

Gdyby jednak nawet coś złego zaczęło dziać się na poziomie tych ostatnich, pamiętajmy, że depozyty ich klientów są chronione do wysokości 100 tys. euro. Innymi słowy, jeśli bank upadnie zawsze odzyskamy równowartość tej kwoty. A dotyczy to tylko jednego banku – jeśli ktoś dysponuje większymi kwotami, warte te rozdzielić na kilka banków. I po problemie…

Przechodzenie na cyfrowe waluty

Zresztą całkiem możliwe jest to, że już w nie tak odległej przyszłości będziemy przechodzić na cyfrowe waluty kosztem eliminacji gotówki. WHO straszy, że ta ostatnia przenosi zarazki (też koronawirusa).

Nad swoimi walutami cyfrowymi pracują już Chiny (ich bank centralny prowadzi już zaawansowane testy aplikacji mobilnej związanej z e-juanem), ale też np. Francja. Także w czasie debaty publicznej w USA pojawił się temat zdigitalizowanego dolara. Jedna z koncepcji mówi, że byłby oparty na blockchainowej, zdecentralizowanej platformie Ethereum.

Możliwe, że w tym roku swoją walutę wyemituje też Facebook.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments