Warren Buffett radzi, jak inwestować

550

Warrena Buffetta nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choćby pobieżnie interesuje się giełdą i inwestowaniem. W tym tekście postaramy się przybliżyć wam jednak zasady, jakie on sam udziela traderom, ale też jakie można sformułować, analizując jego własną karierę.

Idź na całość, czyli dywersyfikacja nie zawsze jest dobrym wyjściem

Nie wkłada się wszystkich jaj do jednego koszyka, prawda? Zapewne już nie raz słyszałeś tę zasadę. Kupujesz kryptowaluty? Pomyśl więc też o złocie, jako swoistej równowadze tej ryzykownej inwestycji.

Tyle że Buffett twierdzi, że nie zawsze to dobry pomysł. Wskazuje negatywne aspekty rozpraszania własnego kapitału. Zwraca uwagę na coś innego. Mianowicie bardziej doświadczeni inwestorzy myślą w perspektywie długoterminowej, co najmniej paroletniej. Muszą oni wierzyć w swoje aktywa. Jeśli zaś zdecydujesz się na dywersyfikację, to trochę tak jakbyś nie do końca spełniał tę zasadę. Dywersyfikacja ogranicza ryzyko, ale robi to samo w kwestii możliwości skupienia się na każdej inwestycji z osobna. Może więc lepiej skupić się na jednym aktywie i wejść w niego na 100 proc.?

Najlepsza inwestycja to ty!

No tak, brzmi to jak tani coaching. Tyle że giełda zna wiele ofiar, które weszły na nią bez przygotowania. Buffett podkreśla, że najlepszy inwestor to wyedukowany inwestor. To ważne, bowiem jeśli nie znasz działania giełdy i rynku, stracisz kapitał szybciej, niż ci się wydaje. Warto zadbać nie tylko o wiedzę z zakresu analiz fundamentalnej czy technicznej (nawet jeśli do tej ostatniej jesteś uprzedzony, powinieneś choćby znać jej podstawy), ale też historię. Tak, na tej nauce humanistycznej można zarobić analizując np. to, jak zachowywały się rynki w czasie kryzysów w minionych latach, dekadach i wiekach.

Ufaj sobie i tylko sobie

Inny słynny inwestor George Soros uważał, że zarobił swój majątek w dużej mierze słuchając swojego wewnętrznego głosu. Buffett myśli podobnie. Warto opierać się na swojej intuicji. Pamiętaj, że na giełdzie zyskuje mniejszość, zaś większość – i to ta podążają za tłumem – z reguły traci. Nie bez powodu bańki spekulacyjne pękają, gdy na parkiet wchodzi tzw. ulica. Strzeż się też youtube’owych guru czy naganiaczy. Nierzadko nie mają oni większej wiedzy niż ty. Wyróżnia ich tylko talent do namawiania graczy na określone inwestycje.

Inwestuj tylko w to, co rozumiesz

To koronna zasada, jaką od lat kieruje się Warren Buffett. To chyba przez nią krytykuje on tak kryptowaluty. Z drugiej strony lepiej, że nie skupuje Bitcoinów, skoro nie rozumie ich technologii i charakterystycznej mechaniki ekonomicznej. Rób tak samo. Nie inwestuj w aktywa, których nie rozumiesz i nie „czujesz”.

Skupiaj się na odpowiednich danych

Buffett przestrzega też początkujących inwestorów przed przykładaniem zbyt dużej wagi do każdej informacji, jaka pojawia się na temat danej spółki. To ważne zwłaszcza dziś, kiedy żyjemy w dobie social mediów i fake newsów.

Zakup akcji to zakup części spółki

Warto też pamiętać, że inwestując długoterminowo na rynku akcji nie kupujesz tylko pustego papierka. Jako akcjonariusz jesteś właścicielem części spółki. „Jeśli nie zamierzasz trzymać akcji przez 10 lat, to nawet nie myśl nad zakupem ich na 10 minut” – mówił Buffett, gdy chciał podkreślić to, jak ważne jest przywiązanie inwestorów do aktywów.

Ucz się na swoich błędach

Rada, która znowu brzmi może i banalnie, ale nadal trudno nam zrozumieć, jak ktoś potrafi popełniać na giełdzie ten sam błąd po parę razy. Zresztą nie tyczy się to tylko parkietu, ale też biznesu czy nawet życia codziennego. Pomyłki inwestycyjne muszą być dla inwestora  lekcją. Nie warto zapominać o błędach, ale należy wyciągać z nich naukę. Buffett radzi nawet, by prowadzić dziennik z popełnianymi błędami. Oczywiście ponownie nie po to, by się samobiczować, ale je analizować.

Nie bądź daytraderem

To może was zaskoczyć. Zwłaszcza jeśli giełda kojarzy się wam z Wilkiem z Wall Street i codzienną grą, która przypomina wręcz hazard. Warren Buffett to jednak inwestor długoterminowy. Jak zaś w jeden dzień wartość aktywa może znacząco zmienić się dla osoby, która analizuje rynek w perspektywie lat i dekad. Dodaje on, że daytrading generuje duże koszty transakcyjne. Lepiej znaleźć aktywa, które mogą dać ci zarobek w skali paru lat, kupić je i… czekać.

Warren Buffett jako inspiracja

To tylko niektóre z cennych rad Buffetta. Warto dokładnie analizować jego strategię i czytać wywiady z nim, by uczyć się na bazie jego własnych doświadczeń.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments