Wakacje w polskich górach – te miejscowości miło Cię zaskoczą

Udostępnij

Wakacje w polskich górachPolskie góry niezmiennie od lat są niezwykle popularnym kierunkiem turystycznym. Rocznie są one odwiedzane przez ponad 5 milionów osób. Nie da się ukryć, że nasz kraj oferuje więcej ciekawych miejsc niż tylko najpopularniejsze Zakopane i warto się w te jego regiony wybrać w letnie wakacje, a nie tylko zimą na narty. Górskie wędrówki oferują niezapomniane widoki i bezcenne chwile wytchnienia w otoczeniu przyrody. Poznaj ciekawe miejsca na wakacje w polskich górach, które z pewnością spełnią oczekiwania każdego miłośnika tej formy wypoczynku.

Wakacje w polskich górach – Szczyrk

Szczyrk to malowniczo położona miejscowość w Beskidzie Śląskim. To idealne miejsce do uprawiania turystyki górskiej, pieszej i rowerowej. Przez okoliczne grzbiety górskie poprowadzono zjawiskowe szlaki turystyczne.

W centrum miasta, nad rzeką Żylicą turystów przyciąga urokliwy deptak zwany Ścieżką nad Żylicą. Aktualnie jest on najbardziej rozpoznawalnym symbolem Szczyrku. Rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki. Spacerując nim miniemy Amfiteatr Skalite, Centralny Ośrodek Sportu wraz ze skocznią narciarską Skalite aż dotrzemy do Buczkowic, gdzie ścieżka łączy się z trasą rowerową. Naprzeciw skoczni znajduje się Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. To najstarszy i najcenniejszy zabytek miasta. Tę drewnianą świątynię wybudowano w 1800 roku.

Wielbiciele sportu mogą wybrać się na crossowy tor rowerowy, który w zimę pełni funkcję trasy narciarstwa biegowego. Oczywiście nie wolno zapomnieć o głównej atrakcji miejscowości, czyli malowniczych szlakach górskich. Najpopularniejszy jest zielony. Prowadzi on przez centrum miasta na Skrzyczne, Malinową Skałę i Baranią Górę. Z kolei czarny prowadzi do Bystrej przez Chatę na Groniu.

Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój to jedno z najpiękniejszych miasteczek uzdrowiskowych w Polsce. Położone jest w urokliwym sąsiedztwie Gór Stołowych na Dolnym Śląsku, a w XIX wieku zostało uznane za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech.

Warto więc wybrać się do zabytkowego Parku Zdrojowego, które zdecydowanie jest jednym z najładniejszych w Polsce, a w szczególności odwiedzić Pijalnię Wód Mineralnych.

Największą atrakcją miasteczka jest słynna Kaplica Czaszek. To niewielka, barokowa świątynia wypełniona 30 tysiącami ludzkich kości. Znajdują się w niej szczątki ofiar wojen śląskich z XVIII wieku, wojny siedmioletniej 1756-1763 oraz epidemii, które następowały po nich.

Obok Kaplicy Czaszek znajduje się także kolejne ciekawe miejsce. Nazywane jest Szlakiem Ginących Zawodów i jest skansenem z zabytkowymi chatkami, wiatrakami i innymi budynkami gospodarczymi. Można tam zobaczyć jak kiedyś lepiono garnki, piekło się chleb, tkało czy kuto z żelaza.

Młodszych uczestników wycieczki z pewnością zainteresuje Muzeum Zabawek. Znajduje się w nim 5200 ciekawych eksponatów z różnych epok, od starożytności do lat osiemdziesiątych.

Nie można także zapomnieć o Parku Narodowym Gór Stołowych. To fenomen na skalę europejską.

Największą uwagę przyciąga zespół Błędnych Skał oraz szczyt górski Szczeliniec Wielki. Natrafimy na nie idąc czerwonym szlakiem turystycznym, który prowadzi między takimi formami skalnymi, jak grzyby, maczugi, słupy i skalne półki.

Szczawnica i wakacje w polskich górach

Szczawnica to kolejna miejscowość uzdrowiskowa. Położona jest na pograniczu Pienin i Beskidów Zachodnich. Miasteczko jest oczywiście ściśle związane z leczniczymi wodami, co więcej klimat tych okolic sprzyja poprawie funkcjonowania górnych dróg oddechowych. W samym centrum uzdrowiska znajduje się urokliwy Plac Dietla, warto też wybrać się do Pijalni Wód Mineralnych znajdującej się tuż przy nim.

Mimo wszystko, jak na górską miejscowość przystało, najistotniejsze są jednak naturalne atrakcje przyrodnicze. Wizytówką Szczawnicy jest szczyt górski Sokolica. To wprost idealne miejsce na pieszą wycieczkę. Rozpościerają się stamtąd zapierające dech, romantyczne widoki.

Godny uwagi jest także szczyt górski Palenica, na którym znajduje się zjeżdżalnia grawitacyjna. Jeśli nie mamy ochoty na wspinaczkę, możemy na niego wjechać wyciągiem krzesełkowym.

Następną bardzo popularną atrakcją Szczawnicy jest spływ przełomem Dunajca. Można wybrać szalony rafting, spokojne wyprawy łodziami z flisakami czy kajaki.

Kolejnym miejscem, które trzeba odwiedzić jest rezerwat Biała Woda i znajdujący się w nim malowniczy Wąwóz Homole. Kolejną atrakcją jest Wodospad Zaskalnik, do którego dotrzemy niebieskim szlakiem turystycznym.

Sam Park Górny im. Adama hrabiego Stadnickiego zlokalizowany w północnej części uzdrowiska również świetnie nadaje się na spacer. Został utworzony w 1824 roku, znajdziemy w nim prawie 10 tysięcy różnych gatunków drzew i krzewów oraz wiele rzeźb czy pomników.

Wisła

Na wakacje w polskich górach przyciąga także Wisła. To miasto w Beskidzie Śląskim rozsławione przez Adama Małysza. Ogromne wrażenie w tym mieście robi choćby wodospad znajdujący się przy kamiennej Małej Zaporze na Białej Wisełce. Jej ciekawym elementem są przepławki służące migracji ryb. Podążając dalej wzdłuż drogi dotrzemy natomiast do Jeziora Czerniańskiego. To sztuczny zbiornik retencyjny powstały w celu zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego, lecz dostarcza on także wodę pitną.

Najbardziej znaną atrakcją i symbolem miasta jest oczywiście jednak skocznia narciarska Wisła-Malinka im. Adama Małysza. Miłośnicy tej dyscypliny dobrze wiedzą, że odbywają się na niej międzynarodowe zawody zarówno zimą, jak i latem. W jej pobliżu znajduje się również Galeria “Sportowe Trofea Adama Małysza”, w której zgromadzone są pamiątki jednego z najwybitniejszych skoczków narciarskich w historii, w tym cztery zdobyte przez niego Kryształowe Kule.

Warto także udać się na wycieczkę niebieskim szlakiem turystycznym z Wisły Czarne na Baranią Górę. Po drodze ujrzymy Kaskady Rodła. To grupa ponad 20 wodospadów spływających ze stoków, widoki zachwycają.

Na samej Baraniej Górze znajdziemy źródło Wisły, które wypływa z połączenia potoków Biała i Czarna Wisełka, punkt widokowy oraz Muzeum Turystyki Górskiej.

Wakacje w polskich górach – Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój to kolejne uzdrowisko, tym razem położone w Beskidzie Sądeckim. Choć słynie ono z działalności prozdrowotnej, ma do zaoferowania znacznie więcej. Z pewnością godna uwagi jest piękna Pijalnia Główna, której działanie nie ogranicza się jedynie do serwowania wód pitnych. Odbywają się w niej także liczne wydarzenia kulturalne.

W centrum Krynicy na deptaku znajduje się także Stary Dom Zdrojowy pochodzący z 1889 roku z zachowaną oryginalną salą balową, w której obecnie również odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalne.

Tuż obok niej znajduje się z kolei muszla koncertowa z okresu wojennego. Obecnie jest ona poświęcona Janowi Kiepurze, wybitnemu śpiewakowi i aktorowi, który był silnie związany z tym miastem.

Na uwagę zasługuje także Muzeum Nikifora. W jego wnętrzu możemy podziwiać kilkadziesiąt prac artysty z okresu międzywojennego.

Nie należy zapominać o szlakach turystycznych. Prawdziwą gratką jest Szlak Cerkwi Łemkowskich poświęcony budownictwu sakralnemu terenów zamieszkanych pierwotnie przez Łemków. Ich styl architektoniczny jest niepowtarzalny.

Ciekawą atrakcja jest także czynna przez cały rok Hala Lodowa – najwyższej jakości lodowisko, prawdziwa gratka dla łyżwiarzy. Z kolei najmłodszych uczestników wycieczki z pewnością zainteresuje Park Linowy oraz Muzeum Zabawek.

Szklarska Poręba

Na wakacje w polskich górach warto też wybrać Szklarską Porębę. Miejscowość położona jest w Karkonoszach i jest to idealne miejsce na górski wypoczynek. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od multimedialnego Muzeum Karkonoskiego.

W tym mieście znajduje się także absolutnie wyjątkowy pieszy szlak. Trudno się na nim zgubić, ponieważ drogowskazami są wielkie głazy, na których wyryto aktualnie mijane atrakcje turystyczne. Po drodze na grzbiet główny Karkonoszy trzeba zobaczyć Wodospad Kamieńczyka, który jest największy w Sudetach. Co więcej, w tym miejscu nagrywano scenę do filmu Opowieści z Narnii. Prowadzi do niego czerwony szlak turystyczny, który rozpoczyna się w centrum miasta, a kończy na Szrenicy.

W Szklarskiej Porębie znajduje się także zjawiskowy Wodospad Szklarki, wraz z platformą widokową. To idealne miejsce do pamiątkowego zdjęcia. Dotrzemy do niego niebieskim oraz czarnym szlakiem turystycznym. Oczywiście nie należy ukrywać, że podstawową atrakcją tego regionu są górskie szlaki i słusznie, warto więc zarezerwować sobie jeden dzień na wyprawę po Karkonoskim Parku Narodowym, widoki są obłędne. Znajdziemy w nim choćby niezwykłą skałę o nazwie Chybotka.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również