Wakacje jednak poza granicami Polski?

761

Jeszcze miesiąc temu nikt z nas nawet nie marzył o tym, by tegoroczne wakacje spędzić poza granicami Polski. Okazuje się jednak, że rząd mocno luzuje obostrzenia, które wprowadził w czasie pandemii koronawirusa. Jeszcze w tym tygodniu zapadną decyzje dot. właśnie granic i wyjazdów zagranicznych.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego, był dziś rano gościem RMF FM. W czasie wywiadu udzielonego Robertowi Mazurkowi powiedział, że zagraniczne wczasy w tym roku mogą okazać się jednak realne. Mimo tego, że jeszcze parę tygodni temu rządzący twierdzili, że urlop możemy co prawda planować, ale jedynie na terenie naszego kraju. Ewentualnie na terytorium naszych sąsiadów.

Moment otwarcia granic jest blisko

Mazurek zapytał Szumowskiego właśnie o to, kiedy rząd pozwoli nam na swobodne przekraczanie granic.

Dzisiaj ten temat będzie omawiany na Radzie Ministrów. Generalnie przymierzamy się do tego, żeby przywrócić ruch graniczny. Pytanie, w jakim zakresie. Czy będzie to dotyczyło najbliższych sąsiadów, czy pełniej strefy Schengen, to będzie decyzja pana premiera i Rady Ministrów – poinformował minister Szumowski. – Natomiast widzimy, że już w tej chwili ilości krążącego wirusa zbliżają się do podobnych poziomów wśród krajów europejskich, więc myślę że niedługo czeka nas otwarcie granic – dodał.

Dopytany o to, czy w takim razie już tego lata Polacy będą mogli wyjechać na wakacje za granicę, odpowiedział: – Myślę, że tak.

To właściwie potwierdzenie tego, co tydzień temu mówił na antenie Rozgłośni Katolickich  wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Był pytany o to, jak Polacy będą mogli spędzić najbliższe wakacje. Stwierdzi, „jeżeli nie będzie uzasadnionych przyczyn, objawów chorobowych, to myślę, że tej kwarantanny nie będzie”. Zaznaczył jednak, że „to są decyzje, które podejmujemy z tygodnia na tydzień, w zależności od sytuacji epidemicznej”.

Wiceminister dodał, że sytuacje w poszczególnych krajach zmieniają się niemal z dnia na dzień. Wyraził jednak nadzieję, że „w najbliższych tygodniach świat się otworzy”, a wszelkie ograniczenia związane z wyjazdami turystycznymi zostaną rozwiane.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments