W nowym sondażu PiS miażdży KO

Udostępnij

Opublikowano właśnie najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych. Badanie zostało zrealizowane przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Wynika z niego, że PiS dosłownie miażdży KO i całą opozycję.

PiS nadal przegania KO – różnica wynosi już ponad 10 pkt. proc.

Jeśli wierzy wynikom badania, Zjednoczona Prawica może pochwalić się przewagą ponad 10 pkt. proc. nad Koalicją Obywatelską. Chęć oddania głosu na sojusz PiS i Solidarnej Polski  zadeklarowało 39 proc. badanych. To wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim sondażem.

Na Koalicję Obywatelską (dziś to sojusz PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej oraz Zielonych) chce zagłosować 26 proc. respondentów. Tu odnotowano stratę 1 punktu proc.

Polska 2050 nadal może liczyć tylko na bycie junior partnerem KO, a może nawet docelowo bycie częścią tej koalicji. Chce na nią głosować jedynie 10 proc. wyborców (bez zmian).

Konfederacja – koalicja narodowców i liberałów – traci 1 punkt i notuje wynik na poziomie 8 proc.

Lewica (SLD, Wiosna i Razem) również traci 1 punkt. Dziś weszłaby jednak nadal do Sejmu, ale z wynikiem 8 proc. głosów.

PSL popiera 4 proc. badanych. To taki sam wynik jak w poprzednim badaniu. To zarazem za mało, by ludowcy weszli do Sejmu. Byłaby to więc pierwsza kadencja w historii III RP, kiedy partii nie byłoby w parlamencie. Warto jednak dodać, że PSL zawsze dotąd – mimo słabych sondaży – wchodziło do Sejmu.

Potencjalny nowy koalicjant PiS i Solidarnej Polski, Kukiz‘15, popiera 2 proc. badanych (bez zmian).

Z kolei były sojusznik PiS-u, Porozumienie, też tak jak poprzednio, może liczyć tylko na 1 proc. poparcia. Jarosław Gowin nie dostałby się sam do Sejmu. Musi więc szukać koalicjanta. Pytanie, kto weźmie go na pokład.

Deklarowana frekwencja wynosi 57 proc. – o 1 punkt więcej niż tydzień temu.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 26 do 29 sierpnia 2022 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1058 osób.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również