W Europie powstanie bitcoinowy ETF

61
bitcoin

Europa nie tylko szybciej niż USA reguluje rynek kryptowalut, ale też wcześniej powstanie u nas bitcoinowy ETF rynku spot.

ETF rynku spot BTC

Jeszcze w tym roku powstanie bitcoinowy ETF firmy Jacobi Asset Management. To brytyjska platforma inwestycyjna. Zgodę na utworzenie funduszu wydało Guernsey Financial Services Commission (GFSC). Miało to miejsce jesienią 2021 r. ETF miał powstać już w lipcu 2022 r. Start został jednak opóźniony przez spadek popytu na bitcoiny, który był efektem upadku Terry, a potem giełdy FTX. Teraz jednak Jacobi Asset Management, widząc skok zainteresowania bitcoinami, wraca do pomysły. ETF pojawi się jeszcze w tym roku.

Co jeszcze wiemy o ETF? Fundusz zadebiutuje na giełdzie Euronext w Amsterdamie. ma być rozliczany centralnie i zabezpieczony kryptowalutą.

Co jest nowego w projekcie?

W Europie istnieją już podobne produkty, ale przypominają pod kątem struktury Exchange Traded Notes (ETN), czyli papier dłużny, który przypomina obligację rządową lub korporacyjną. Na czym więc polega różnica. W przypadku ETN inwestor kupując ETN-a, pożycza pieniądze jego wystawcy. W założeniu ten ostatni ma oddać pierwszemu zainwestowaną kwotę z zyskiem. W kwestii ETF-a sytuacja wygląda inaczej – inwestor staje się współwłaścicielem część aktywów bazowych funduszu.

USA pozostają w tyle

Najbardziej intryguje to, że zgoda na ETF zapadła w Europie, a nie w USA. Tam od lat o powstanie takiego funduszu starają się różne podmioty. Możliwe, że przełom nastąpi jednak w tym roku, bowiem wniosek o stworzenie ETF-a złożyła też firma BlackRock, największy na świecie podmiot zarządzający aktywami.

Zdaniem Mike Novogratza, założyciela Galaxy Digital, zatwierdzenie takiego funduszu giełdowego byłoby równoznaczne z „pieczęcią zatwierdzenia” dla bitcoina ze strony rządu Stanów Zjednoczonych i jego organu nadzoru papierów wartościowych.

Myślę, że BlackRock, Invesco [i] grupa dostawców ETF to prawdziwy sygnał, że nadchodzi adopcja – powiedział Novogratz, gdy rozmawiał z Bloombergiem.

Dodał, że dla wielu inwestorów taki bitcoinowy ETF byłby „łatwym pierwszym krokiem” wykonanym w świecie kryptowalut.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments