W 2024 r. przyjdzie czas na cięcia stóp proc.?

Udostępnij

Już można brać pod uwagę scenariusz, w którym RPP będzie mogła obniżyć stopy procentowe w 2024 r. – napisała dla Radia Maryja członkini RPP Gabriela Masłowska.

Przed nami cięcia stóp?

„Wedle mego przekonania, istnieje dość duża szansa na to, że kolejną decyzją RPP o zmianie stóp procentowych będzie nie podwyżka, lecz obniżka stóp procentowych. (…) Myślę, że z pewną ostrożnością, ale już można brać pod uwagę scenariusz, w którym RPP będzie mogła obniżyć stopy procentowe w 2024 roku. Obniżka stóp procentowych w 2023 roku wydaje się obecnie mniej prawdopodobna, aczkolwiek i takiego scenariusza nie należy wykluczyć. Obniżka stóp w 2023 roku mogłaby być w sytuacji wystąpienia scenariusza radykalnego spadku inflacji” – napisała Masłowska.

„Tymczasem nie jest wykluczone, że bardziej bezpieczny dla naszej gospodarki byłby scenariusz stopniowego spadku inflacji, zgodnie z którym rozpoczęcie fazy obniżek stóp możliwe byłoby w roku 2024. Najważniejsze, aby utwierdzać uczestników życia gospodarczego w naszym kraju, że pewne trudności gospodarcze są przejściowe i tak samo, jak nasza gospodarka po pandemii koronawirusa powróciła na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego, tak też powróci na nią po wyhamowaniu tempa wzrostu gospodarczego w 2023 roku. Można mieć uzasadnioną nadzieję, że przekonanie o tym, że za jakiś stosunkowo krótki czas pojawią się symptomy ożywienia powinno powstrzymać pracodawców od podejmowania masowych decyzji o zwalnianiu pracowników” – dodała.

Jak twierdzi, inflacja ma dziś globalny charakter i z tego właśnie powodu trudno znaleźć  uzasadnienie dla dalszego podwyższania stóp procentowych w Polsce. Oznaczałoby to, że RPP nie podniesie wyżej stóp.

„Naturalnie w prowadzeniu polityki pieniężnej należy być elastycznym i dlatego jestem otwarta na dyskusję na argumenty” – dodała.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również