Virgin Galactic po raz pierwszy wysłała turystów w kosmos

61
ile kosztuje podróż w kosmos

Spółka Virgin Galactic zrealizowała swój cel sprzed kilkunastu lat. Firma Richarda Bransona zaczęła wysyłać w komos prywatnych turystów, w ramach lotów komercyjnych. Turyści za tę podróż musieli zapłacić. W historycznym locie wzięło udział troje pasażerów.

Pierwsi kosmiczni turyści dotarli na krawędź kosmosu Wystrzelenie rakiety kosmicznej

Misja “Galactic 02” wystartowała ze Spaceport America w stanie Nowy Meksyk o godzinie 08:30 czasu lokalnego. Po 50 minutach lotu, statek-matka VMS Eve wyniosła na wysokość 15 tysięcy metrów statek kosmiczny VSS Unity.

Wtedy, zgodnie z planem, VSS Unity oddzielił się od VMS Eve i uruchomił silnik rakietowy, co pozwoliło mu się wzbić w przestrzeń suborbitalną. Niedługo później pasażerowie mogli odpiąć pasy i spędzić kilka minut w stanie nieważkości, na wysokości około 88,5 kilometra. Rząd Stanów Zjednoczonych uznaje taką odległość za kraj kosmosu.

Kim byli pierwsi kosmiczni turyści?

Lot zakończył się w Spaceport America nieco ponad godzinę po starcie. Na pokładzie statku znalazło się trzech kosmicznych turystów – bizneswoman Keisha Schahaff, jej osiemnastoletnia córka Anastatia Mayers z Antiguy i Barbudy oraz 80-letni były brytyjski wioślarz Jon Goodwin, zmagający się z chorobą Parkinsona.

Poza trójką kosmicznych turystów na pokładzie znalazła się trzyosobowa załoga – kapitan Frederick W. Sturckow, pilotka Kelly Latimer oraz pełniąca rolę astronauty-instruktora Beth Moses.

Obywatelki Antigui i Barbudy – Schahaff i Mayers są pierwszymi osobami z tego karaibskiego kraju, które wyruszyły w lot kosmiczny. Swój bilet zdobyły w 2021 roku, w ramach loterii charytatywnej przeprowadzonej przez Virgin Galactic dla osób wspierających organizację non profit Space for Humanity.

Jon Goodwin, olimpijczyk z igrzysk w Monachium w 1972 roku, był natomiast jednym z pierwszych, którzy nabyli bilety na komercyjny lot turystyczny od Virgin Galactic. Firma brytyjsko-amerykańskiego miliardera – Richarda Bransona zaczęła ich sprzedaż już w 2005 roku. Goodwin za swój bilet zapłacił wtedy 200 tysięcy dolarów.

Po locie pasażerowie wzięli udział w konferencji prasowej. Keisha Schahaff mówiła mediom, że „najbardziej niesamowitą częścią podróży było patrzenie na Ziemię”. Jon Goodwin zgodził się z nią i dodał, że całe doświadczenie to „najbardziej ekscytujący dzień w jego życiu”.

Ile kosztuje turystyczny lot w kosmos z Virgin Galactic?

Czwartkowy lot był pierwszym turystycznym lotem i drugim komercyjnym firmy Richarda Bransona. Wcześniej, pod koniec czerwca z usług Virgin Galactic skorzystały włoskie siły powietrzne w ramach misji badawczej. Model rakiety stojący na monetach

Głównym celem tego lotu były badania nad wpływem warunków mikrograwitacji na zachowanie ludzkiego organizmu i zdolności poznawcze człowieka. Natomiast ogółem był to już siódmy udany lot VSS Unity. Co ważne, Virgin Galactic planuje kolejne loty turystyczne.

Aktualna cena biletu to 450 tysięcy dolarów. W kolejce do lotu w kosmos realizowanego przez firmę Richarda Bransona czeka obecnie ponad 800 osób. Według wstępnego planu kolejne turystyczne loty Virgin Galactic mają obywać się co miesiąc.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments