Venture Capital i obecne wyzwania stojące przed VC

Udostępnij

Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie Krzysztof Kamiński, redaktor Comparic24.tv, przeprowadził wywiad z Łukaszem Blichewiczem z Assay Group. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Z jakimi wyzwaniami Assay Group musiało się zmierzyć w ostatnim czasie?

Dziś rynek Venture Capital nie wygląda już tak, jak kiedyś. Dostęp do kapitału zaczyna być ograniczony, horyzonty unijne oraz finansowanie prywatne – zwłaszcza zagraniczne – zakończyło się, głównie z powodu wojny na Ukrainie oraz przez pandemię COVID-19.

Wyzwań zatem nie brakuje. Assay Group było w stanie jednak im podołać i obecnie realizuje pierwotne założenia, lecz przy wyższych kosztach kapitału.

Jak podwyżki stóp procentowych wpłynęły na rynek Venture Capital?

Na terenie Polski rynek Venture Capital nie został mimo wszystko mocno zredukowany. Koszt kapitału natomiast mocno wzrósł, co wpłynęło na oczekiwania inwestorów – są one znacznie wyższe niż były jeszcze 1,5 roku temu.

Jakie projekty cieszą się dziś największym zainteresowaniem inwestorów?

Co ciekawe, inwestorów najbardziej dziś interesują biznesy namacalne, stacjonarne. Mamy obecnie trend odchodzenia od rozwiązań z zakresu IT na rzecz technologii stacjonarnej zaopatrującej konsumentów w podstawowe usługi.

Czy ten trend będzie kontynuowany?

W najbliższych miesiącach na pewno będzie on zyskiwał na popularności. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że w dłuższym okresie trendy informatyczne powrócą do łask.

Z jakimi największymi wyzwaniami Assay Group będzie się mierzyć w tym roku?

Największym wyzwaniem jest obecnie dobór najlepszych spółek. Do Grupy Assay zgłasza się bowiem bardzo wiele podmiotów poszukujących finansowania na rynku.

Cały rynek VC musi natomiast mierzyć się z trudnościami dotyczącymi samego pozyskania kapitału, gdyż pula środków zagranicznych prawdopodobnie będzie się w najbliższych miesiącach zmniejszać.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również