Dzień Inwestora Indywidualnego

Ustawa stanowa przeciwdziałająca emisji CBDC ma już poparcie 75 kongresmenów

Udostępnij

Ustawa stanowa przeciwdziałająca nadzorowi CBDC kongresmana Toma Emmmera ma obecnie ma obecnie 75 współsponsorów. „Cyfrowa waluta banku centralnego to programowalny pieniądz kontrolowany przez rząd, który, jeśli nie jest zaprojektowany do emulacji gotówki, mógłby dać rządowi federalnemu możliwość nadzorowania i ograniczania transakcji Amerykanów” – przestrzegł prawodawca.

AntyCBDC

Ustawa przeciwdziałająca inwigilacji za pomocą CBDC zyskuje poparcie w Kongresie. Siedemdziesięciu pięciu amerykańskich prawodawców popiera obecnie tę ustawę, którą stworzył kongresman Tom Emmer. Przedstawił projekt ustawy i udostępnił go na platformie mediów społecznościowych X w sobotę: „Mój projekt ustawy mający na celu ochronę prawa Amerykanów do prywatności finansowej: ustawa stanowa przeciwdziałająca nadzorowi CBDC ma 75 współautorów i będziemy nadal zwiększać dla niej poparcie”.

W szczególności ustawa zabrania Rezerwie Federalnej i Federalnemu Komitetowi Otwartego Rynku używania jakiejkolwiek waluty cyfrowej banku centralnego do realizacji polityki pieniężnej. Ponadto bankowi Rezerwy Federalnej zabrania się oferowania produktów lub usług bezpośrednio osobie fizycznej, utrzymywania rachunku w imieniu osoby fizycznej lub emitowania cyfrowej waluty banku centralnego bezpośrednio osobie fizycznej” – czytamy w tekście ustawy.

Dzieje ustawy CBDC

Ustawę CBDC o przeciwdziałaniu nadzorowi państwowemu wprowadzono po raz pierwszy do obiegu legislacyjnego w styczniu 2022 r. Kongresman Emmer ponownie przedstawił tę ustawę na początku września 2023 r. przy wsparciu 50 prawodawców. 20 września 2023 r. ogłosił, że Komisja ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów przyjęła jego ustawę przy poparciu 60 prawodawców.

W przeciwieństwie do zdecentralizowanych kryptowalut, cyfrowa waluta banku centralnego to cyfrowa forma suwerennej waluty zaprojektowana i wyemitowana przez rząd i przeprowadzająca transakcje w cyfrowej księdze kontrolowanej przez ten rząd” – opisał CBDC Emmer, podkreślając, że „cyfrowa waluta banku centralnego to programowalny pieniądz kontrolowany przez rząd, który, jeśli nie jest zaprojektowany do emulacji gotówki, mógłby dać rządowi federalnemu możliwość nadzorowania i ograniczania transakcji Amerykanów”.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również