Ustawa antyhazardowa w Polsce – o co tak naprawdę chodzi

jej celem miało być ograniczenie zjawiska uzależnienia od hazardu, jednak budziła wiele kontrowersji i niejasności

153

ustawa antyhazardowaNowa ustawa antyhazardowa to temat, który budzi wiele kontrowersji. Miłośnicy pokera. kasyn, czy zakładów bukmacherskich zastanawiali się jakie w praktyce przyniesie zmiany jeszcze przed jej wprowadzeniem. Okazało się, że był to moment przełomowy dla tej branży, a zwłaszcza jej internetowej odmiany. Co się zmieniło? Kto zyskał a kto stracił? Wszystkie te kwestie zostaną wyjaśnione poniżej.

Nowelizacja ustawy hazardowej – podstawowe informacje

Ustawa o grach hazardowych została uchwalona 19 listopada 2009 roku. Jej celem miało być ograniczenie zjawiska uzależnienia od hazardu, jednak budziła wiele kontrowersji i niejasności. Dlatego pod koniec 2016 rząd przedstawił nowy, radykalny projekt ustawy. Wszedł on w życie 1 kwietnia 2017 roku i zupełnie odmienił sytuację na tym rynku. Zacznijmy od kwestii zakładów bukmacherskich.

Ustawa antyhazardowa – wpływ na bukmacherów

Od tego dnia, bukmacherzy mogą oferować swoje usługi w Polsce, tylko pod warunkiem otrzymania zezwolenia na prowadzenie takiej działalności. Wydaje je Ministerstwo Finansów. Mogą się o nią starać jedynie spółki, które m.in. mają odpowiednio wysoki kapitał zakładowy, są w stanie złożyć wystarczające zabezpieczenie finansowe czy ich siedziba mieści się w Polsce lub ewentualnie stworzą polski oddział z przedstawicielem na nasz kraj. Należy także złożyć specjalny wniosek i przedstawić obszerną dokumentację dotyczącą planowanej działalności oraz samej firmy. Na jej rozpatrzenie Ministerstwo Finansów ma aż sześć miesięcy.

Co ciekawe na działalność bukmacherską w internecie oraz w punktach naziemnych potrzebne są dwa osobne zezwolenia. Jego okres ważności wynosi sześć lat, jednak taka licencja może być jednorazowo przedłużona. Co więcej, na gracza są nałożone dwa podatki, które bukmacher ma obowiązek przekazywać państwu. Pierwszy wynosi 12% i dotyczy każdej postawionej stawki, odprowadzany jest przy zawarciu zakładu. Drugi wynosi 10% i opłacany jest od wygranych powyżej 2280 złotych.

Jak jednak uniemożliwić graczom zawieranie zakładów wzajemnych na zagranicznych stronach w internecie? W tym celu powstał Rejestr Domen Zakazanych. Prowadzi go Ministerstwo Finansów i jest on jawny dla wszystkich, znajduje się on na stronie tej instytucji. Najistotniejszy jest on dla firm telekomunikacyjnych oraz dostawców usług płatniczych. Ustawa nakłada bowiem właśnie na nich obowiązek blokowania dostępu do stron znajdujących się w rejestrze. Konsekwencją tych działań było wycofanie się z polski czołowych światowych bukmacherów, takich jak chociażby bet365.

Ustawa antyhazardowa a kasyna i automaty do gier

Nowelizacja ustawy hazardowej zapewniła monopol na gry kasynowe online państwu polskiemu. Tak więc jedyną firmą, która może je oferować w Polsce jest Totalizator Sportowy będący spółką Skarbu Państwa. Z kolei wszystkie inne strony oferujące rozrywkę typu ruletka, gry karciane czy automaty stają się nielegalne i trafiają do Rejestru Domen Zakazanych. Co więcej państwo polskie ma również monopol na wszystkie automaty zlokalizowane poza kasynem, czyli tzw. salony gier.

Natomiast kasyna naziemne pozostają legalne, lecz tylko w sytuacji, gdy ich organizatorzy uzyskali koncesję od Ministerstwa Finansów na prowadzenie takiej działalności. Ich ilość jest jednak ściśle ograniczona, zależy od liczby mieszkańców danej miejscowości oraz całego województwa. Kasyna stacjonarne mogą być też organizowane na polskich, pełnomorskich statkach i promach o charakterze pasażerskim.

Ustawa antyhazardowa a poker

Jak zmieniła się sytuacja dla miłośników najpopularniejszej gry karcianej świata? Ustawa antyhazardowa również nie ucieszyła wielbicieli pokera. Co prawda zezwala ona na grę zarówno w kasynach, jak i poza nimi i nie wymaga obowiązku posiadania koncesji przez organizatora rozgrywki, jednak ustala nowe warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby gra była legalna.

Przykładowo, w przypadku przeprowadzania turnieju pokera przez podmiot, który nie posiada koncesji na oferowanie gier hazardowych, wygraną mogą stanowić jedynie nagrody rzeczowe, przy czym ich wartość nie może przekroczyć 50% kwoty bazowej, czyli obecnie 2405,71 złotych. W kasynie oczywiście takiego wymogu nie ma.

Natomiast, przy każdym bez wyjątku turnieju, niezależnie czy jest on profesjonalny w kasynie czy chodzi o poker ze znajomymi, trzeba spełnić wszystkie wymogi zawarte w ustawie. Obejmują one chociażby zgłoszenie organizacji turnieju dyrektorowi izby administracji skarbowej czy przekazanie jego regulaminu do Ministerstwa Finansów, musi brać w nim udział minimum 10 osób, a miejsce, gdzie on się odbywa ma obowiązek być odpowiednio wydzielone i zabezpieczone przed dostępem osób nieletnich. Co więcej, po jego zakończeniu organizator ma obowiązek przedstawić temu samemu dyrektorowi szczegółową pisemną informację o osobach, które uzyskały wygrane w turnieju oraz rozliczeniu podatku od gier.

Z kolei poker online jest traktowany jak każda inna gra hazardowa w Internecie, więc możliwość ewentualnego prowadzenia jej ma jedynie Totalizator Sportowy.

Ustawa antyhazardowa – podsumowanie

Nowelizacja ustawy antyhazardowej wprowadzona w 2017 roku jest długim i skomplikowanym w odbiorze dokumentem. Wywołała ona prawdziwą rewolucję na rodzimym rynku bukmacherskim i hazardowym, najmocniej jest widoczna w segmencie internetowym tych gier. Oczywiście najwięcej zyskało na niej państwo polskie.

Z powodu ogromnej ilości zmian, które wprowadziła gracze powinni mieć na ten temat wiedzę, by działać zgodnie z obowiązującym prawem i przypadkiem nie wpaść kłopoty. Powyższy tekst porusza i wyjaśnia najważniejsze kwestie w niej zawarte oraz mające istotny wpływ zmiany, których za jej pomocą dokonano. Nie zmienia to faktu, że można się zapoznać z całą treścią tej ustawy, znajduje się ona na odpowiedniej stronie rządowej.

Z pewnością nie można też wykluczyć, iż w najbliższych latach zostaną do niej wprowadzone pewne poprawki, lecz trudno w tej chwili przewidzieć czego konkretnie mogą dotyczyć i czy będą one korzystne dla graczy, wiele zależy od aktualnej sytuacji politycznej w kraju.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments