USA reaktywowały Lend-Lease Act

107

Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act. Ta ma ułatwić wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy i państw wschodniej flanki NATO. Nazwa dokumentu nawiązuje do słynnej ustawy z czasów II wojny światowej.

Biden podpisał nowe Lend Lease Act

– Podpisuję ustawę, która daje kolejne ważne narzędzie, by wspierać rząd Ukrainy i ukraiński naród w jego walce, by bronił swojego kraju i demokracji – powiedział Biden, podpisując ustawę w Gabinecie Owalnym w Białym Domu. Dodał przy tym, że wojna na Ukrainie jest „niezwykle brutalna”, a Rosjanie dopuszczają się rzeczy „poza wszelkimi granicami”. – Koszt walki nie jest niski, ale koszt poddania się byłby znacznie większy i dlatego w tym trwamy – dopowiedział.

Data podpisania dokumentu nie znamienna. Sam Biden zauważył, że ustawę podpisuje tuż po Dniu Zwycięstwa w Europie i w Dzień Europy.

Ustawa w praktyce

Ustawa – zgodnie z amerykańskim systemem prawnym – została przegłosowana przez Kongres. Za były ogólnie obie partie – Republikańska i Demokratyczna (przy minimalnym sprzeciwie). Tymczasowo znosi wiele z formalnych wymogów ograniczających uprawnienia prezydenta do wypożyczania uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz innych państw dotkniętych bądź zagrożonych rosyjską agresją. Jednym ze zniesionych ograniczeń jest wymóg poniesienia wszystkich kosztów za sprzęt przez państwo otrzymujące.

Nazwa dokumentu kojarzy się z programem Lend-Lease z 1941 roku, za którego pomocą USA wspierały Wielką Brytanię i Związek Sowiecki w wojnie z Niemcami. Dokładnie zezwalała prezydentowi Stanów Zjednoczonych „sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności”.

Według aktualnych szacunków rosyjskich historyków, ZSRR otrzymał w ramach pomocy 427 tys. samochodów, 22 tys. samolotów, 13 tys. czołgów, 9 tys. traktorów, 2 tys. lokomotyw, 11 tys. wagonów, 3 mln t benzyny lotniczej, 350 tys. t materiałów wybuchowych, 15 mln par butów, 70 mln m² tkanin ubraniowych, 4 mln opon oraz 200 tys. km drutu telefonicznego. Można więc uznać, że to dzięki programowi ZSRR i alianci wygrali wojnę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments