USA nie zbankrutuje. Joe Biden i Kongres osiągnęli porozumienie

Udostępnij

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i Republikanie w Kongresie osiągnęli porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia rządu USA, które obecnie wynosi 31,4 biliona dolarów.

Limit zadłużenia rządu USA zostanie podniesiony Biden

O osiągnięciu porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia rządu USA poinformował na Twitterze w nocy z soboty na niedzielę spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy.

Dodał on, że po tym, jak “Prezydent Joe Biden marnował czas i odmawiał negocjacji przez miesiące, udało się dojść porozumienia, które zasadniczo jest godne narodu amerykańskiego”.

Z kolei Biden, w oficjalnym komunikacie, poinformował, że „porozumienie stanowi kompromis, co oznacza, że nie każdy dostanie to, czego chce. Taka jest odpowiedzialność rządzenia”.

Prezydent USA dodał również, że to ważny krok naprzód, który chroni kluczowe priorytety Demokratów.

Oficjalne głosowanie już w środę

Warunki umowy mają zostać jak najszybciej sformułowane jako dokument legislacyjny, który następnie będzie głosowany w Kongresie. Głosowanie w Izbie Reprezentantów, kontrolowanej przez Republikanów, odbędzie się już w tę środę.

Wiadomo już, że porozumienie prezydenta USA z przywódcą Republikanów w Izbie Reprezentantów zakłada podniesienie nominalnego limitu długu tak, aby problem z nim nie wracał do 2025 roku – co oznacza, że nie będzie z nim problemu w czasie wyborów w listopadzie 2024 roku.

Wprowadza ono także limity wydatków rządowych, które w wielu przypadkach będą oznaczać konieczność cięć budżetowych, a w innych wzrost poniżej tempa inflacji. Co ciekawe, osobno – i zdecydowanie łagodniej – potraktowano wydatki na obronność, których Republikanie nie chcą ciąć. Mają one w przyszłym roku wzrosnąć o 3,3%, tak jak proponował Joe Biden.

Dlaczego nie osiągnięto porozumienia wcześniej?

Warto przypomnieć, że w przypadku braku porozumienia rządowi Stanów Zjednoczonych po 5 czerwca zabrakłoby środków do planowanych wypłat m.in. do funduszów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeń zdrowotnych dla seniorów. Flaga USA, dolary i wykresy

Co ciekawe, kryzysowe negocjacje prowadzone na krawędzi niewypłacalności państwa, stały się już w ostatnich latach amerykańską tradycją, powtarzaną maksymalnie co kilkadziesiąt miesięcy. Dotychczas za każdym razem Kongres zgadzał się na kompromis i podnosił limit.

Tym razem jednak niepokoje były większe niż zazwyczaj, głównie ze względu na stale zwiększającą się polaryzację, a także układ sił w Kongresie, który daje skrajnemu skrzydłu Partii Republikańskiej niewspółmierne wpływy na decyzje podejmowane przez spikera i parlament.

Republikanie proponowali, że zgodzą się na podniesienie limitu w zamian za głębokie cięcia wydatków budżetowych, w tym wydatków na programy socjalne. Prezydent Biden, który początkowo żądał bezwarunkowego podniesienia limitu, ostatecznie zgodził się na zamrożenie wydatków na poziomie z obecnego roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również