USA mocno uderzają w Chiny!

500

Wojna handlowa na linii Chiny – USA trwa. Teraz to amerykańskie mocarstwo zadaje kolejny cios. Osiem firm technologicznych z Państwa Środka zostało wpisanych przez Stany Zjednoczone na tzw. czarną listę ze względu na rolę, jaką odegrały w procederze naruszania praw mniejszości etnicznych w Chinach.

Cios w Chiny

W gronie firm, które oberwały od USA, jest np. producent technologii sztucznej inteligencji SenseTime (to spółka, która produkuje m.in. kamery służące do rozpoznawania twarzy ludzi) czy dostawca rozwiązań do wideomonitoringu i nadzoru  – Hikvision.
To jednak nie wszystko. Do listy dopisano 20 innych organizacji, które są odpowiedzialne za „wdrażanie kampanii represji, arbitralnych, masowych zatrzymań oraz nadzoru z użyciem wysokorozwiniętych technologii nad Ujgurami, Kazachami i innymi członkami muzułmańskich mniejszości” w regionie autonomicznym Xinjiang. Jeśli można wierzyć Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dziś statystycznie aż jeden na dwunastu rezydentów regionu Xinjiang wyznania muzułmańskiego jest już przetrzymywany w obozach. Te ostatnie przypominają obozy pracy, bowiem osadzeni w nich więźniowie zmuszani są do ciężkiej pracy przymusowej. Podobno stosuje się tam też tortury.

Serwis Tech Crunch wyjaśnia, że procedura wpisania chińskich firm na czarną listę amerykańskiego ministerstwa handlu mocno utrudnia takim podmiotom dalsze funkcjonowanie. Firmy te muszą od teraz ubiegać się o specjalne, dodatkowe zezwolenia na zakup produktów od dostawców z USA. Ponoć wspomniane zezwolenia są jednak tak trudne do uzyskania, że w praktyce firmy te są odcinane od amerykańskich dostawców.

Huawei i cała reszta

To nie pierwsza taka inicjatywa. Wcześniej na czarnej liście znalazł się już m.in. koncern Huawei. Założyciel i szef firmy, Ren Zhengfei, twierdzi, że jego koncern stracił z tego tytułu przychody w wysokości aż 30 mld dolarów.

USA oskarżyło w głośnej sprawie Huawei o złamanie sankcji wobec Iranu oraz kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Ponadto pojawiły się mocne oskarżenia dot. zaangażowania firmy w działania wywiadowcze.

Wiele wskazuje więc, że – mimo deklaracji polityków – wojna handlowa na linii Chiny – USA bynajmniej się nie kończy…

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments