USA idą na wojnę z kryptowalutowymi scamerami

Scamcoiny

Władze USA starają się odzyskać kryptowaluty powiązane z popularnym oszustwem kryptowalutowym polegającym na tzw. rzezi świń. „Organy ścigania były w stanie prześledzić kryptowaluty związaną z oszustwem i praniem pieniędzy na dwóch kontach Binance, gdzie zostały przechwycone” – ujawniło Biuro Prokuratora Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Massachusetts.

Stany Zjednoczone kontynuują walkę ze scamami

Biuro prokuratora Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Massachusetts ogłosiło we wtorek, że złożyło „pozew cywilny w celu odzyskania kryptowalut rzekomo pochodzących z oszustwa polegającego na „rzezi świń”, którego celem był mieszkaniec Massachusetts”. W sprawie chodzi też o m.in. pranie pieniędzy.

W szczególności rząd dąży do konfiskaty 412 543,555 tetherów (USDT) i 100 896 Binance (Coinów BNB) skonfiskowanych z dwóch kont znajdujących się na Binance.com, giełdzie kryptowalut i powierniku.

Biuro prokuratora USA dodało: „łącznie te kryptowaluty mają obecnie szacunkową wartość około 434 000 dolarów”.

W ogłoszeniu wyjaśniono, że na początku 2023 r. rozpoczęło się dochodzenie w sprawie programu „uboju świń”, którego celem był mieszkaniec Massachusetts. „W ramach programu uboju świń oszuści uzyskują fundusze od ofiar, stosując taktyki manipulacyjne. Oszust zdobywa zaufanie ofiary w wyniku komunikacji online, a następnie namawia ją do zainwestowania w kryptowalutowy scam. Często ofiara jest namawiana do dokonania dodatkowych płatności, zanim zorientuje się, że jest ofiarą oszustwa” – opisało biuro prokuratora USA.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


W ogłoszeniu dodano, że „organom ścigania udało się namierzyć kryptowaluty pochodzące ze scamu (…) na dwóch kontach Binance, gdzie zostały przechwycone”.

W skardze zarzucono, że kryptowalutę pozwanego można powiązać z wpływami z oszustw elektronicznych i że była ona zaangażowana w pranie pieniędzy. Cywilne powództwo o przepadek umożliwia osobom trzecim dochodzenie roszczeń do mienia, które muszą zostać rozstrzygnięte, zanim majątek będzie mógł zostać skonfiskowany na rzecz Stanów Zjednoczonych i zwrócony ofiarom” – zauważyło Biuro Prokuratora.

Uwaga na ubój świń

Kilka władz USA ostrzegło już przed oszustwem polegającym na uboju świń. Federalne Biuro Śledcze (FBI) wydało wiele ostrzeżeń dotyczących rosnącego rozpowszechnienia i popularności tego oszustwa w całym kraju.

We wrześniu ubiegłego roku Jednostka Ochrony Inwestorów Departamentu Sprawiedliwości stanu Delaware wydała nakaz zaprzestania działalności wobec 23 podmiotów i osób zaangażowanych w tego typu oszustwo. W listopadzie ubiegłego roku władze USA przejęły siedem domen wykorzystywanych przez grupę oszustów zajmujących się ubojem świń. W kwietniu tego roku Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) przechwycił kryptowaluty o wartości 112 milionów dolarów powiązane z programem polegającym na uboju świń.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments