Ucieczka Rosjan przed mobilizacją wojskową – jakie kraje wybierają?

Walizka, rosyjska flaga i emigranci

Władimir Putin ogłosił w zeszłą środę “częściową” mobilizację do wojska. Do armii ma zostać powołanych 300 tysięcy rezerwistów. Eksperci podkreślają jednak, że dekret dopuszcza szerszą mobilizację i nie jest jasne, kto ostatecznie zostanie powołany.

W reakcji na decyzję prezydenta Rosji w kraju wybuchła panika. Wbrew powszechnemu pozornemu społecznemu poparciu wojny na Ukrainie, przerażeni Rosjanie wcale nie chcą trafić na front i błyskawicznie podejmują decyzję o ucieczce za granicę. Do jakich krajów starają się wyjechać?

Minimum 24 godziny czekania na granicach Korki na granicy rosyjskiej

Zacznijmy od tego, iż już w zaledwie kilka minut od ogłoszenia decyzji Władimira Putina o mobilizacji wojskowej, Rosjanie wykupili wszystkie bilety w jedną stronę na loty do Turcji, Gruzji i Armenii. By wjechać do tych krajów obywatele Federacji Rosyjskiej nie potrzebują wiz.

W konsekwencji uciekającym przed mobilizacją Rosjanom została tylko droga lądowa. Jednak cztery z pięciu krajów Unii Europejskiej, z którymi graniczy Rosja, zakazały wjazdu obywatelom tego kraju na wizach turystycznych.

Spowodowało to sytuację, iż na przejściach granicznych z krajami, które wpuszczają Rosjan – czyli z Kazachstanem, Armenią i Gruzją – ustawiły się kolejki na minimum 24 godziny czekania. Mało tego – w tych krajach nie ma już żadnych wolnych miejsc w hotelach w pobliżu granicy.

Dokąd jeszcze uciekają Rosjanie?

Do jakich innych krajów chcą się dostać Rosjanie? Wstępne informacje wskazują, że poza wymienioną trójką państw, rosyjscy mężczyźni uciekają do:

  • Serbii
  • Turcji
  • Finlandii
  • Azerbejdżanu
  • Uzbekistanu
  • Algierii
  • Zjednoczonych Emiratów Arabskich
  • Mongolii.

Co grozi za uchylanie się od mobilizacji?

Zmiany prawne wprowadzone w Rosji przewidują kary do 10 lat więzienia za uchylanie się od mobilizacji i do 15 lat za dezercję w czasie wojny. Wprowadzają również do kodeksu karnego pojęcia “mobilizacji, stanu wojennego i czasu wojny”.

Kolonia karna za celowe złamanie ręki lub ucieczkę za granicę? Rosja zamknięta na kłódkę

Rosjanie jednak za wszelką cenę chcą uniknąć mobilizacji i desperacko poszukują także innych sposobów na uniknięcie wyjazdu na front na Ukrainie. W efekcie w sieci pojawiły się nawet ogłoszenia, w których oferowane są między innymi płatne małżeństwa czy różne formy okaleczenia, w tym „bezbolesne łamanie kończyn”.

Taka kontuzja opóźnia mobilizację o pół roku. To czas, który można wykorzystać, by znaleźć sposób na całkowite uniknięcie służby. Inną opcją, na którą decydują się Rosjanie, jest sfałszowanie dokumentacji medycznej.

W przypadku obywateli decydujących się na takie wykroczenia, w Rosji stosuje się dziś nowe, zmienione prawo. Osobie, która unika służby poprzez specjalne uszkodzenie ciała, ucieczkę poza granice lub niezgłoszenie się do wyznaczonej jednostki, grozi do 10 lat kolonii karnej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments