Ubezpieczenie psa i kota – ile kosztuje i czy warto?

437

Badania Kantar Public jasno wykazują, że Polacy wyjątkowo chętnie przygarniają do domu zwierzęta. Według deklaracji 52% z nas może pochwalić się takim przyjacielem. Zdecydowana większość – aż 42% posiada przy tym psa, a drugie miejsce pod względem popularności zajmują koty, z wynikiem 26%. Co więcej, liczba posiadaczy zwierzaków domowych wciąż rośnie. Posiadanie czworonożnego pupila to jednak nie tylko wiele powodów do radości, ale również spora odpowiedzialność.

Może więc dziwić fakt, iż ubezpieczenia zwierzaków domowych są w dalszym ciągu produktem mało popularnym, który u niektórych wywołuje wręcz ironiczny uśmiech na twarzach. Taki pupil jest w końcu dla większości z nas, jak członek rodziny, a ubezpieczenie najbliższych uchodzi przecież za absolutny standard. Ponadto, zważywszy na rosnące ceny usług weterynaryjnych, takie ubezpieczenie może okazać się ulgą dla kieszeni właściciela w razie nieszczęśliwego wypadku.

Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie psa lub kota? Czy warto się zdecydować na takie rozwiązanie? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć poniżej:

Na czym polega ubezpieczenie psa lub kota?

Segment ubezpieczeń nieruchomości i ubezpieczeń OC w życiu prywatnym jest bardzo rozbudowany. Może przy tym obejmować szeroki zakres zdarzeń i niespodziewanych sytuacji, wiele zależy jednak od szczegółów konkretnej umowy. Obok minimalnego “ubezpieczenia murów”, które jest zazwyczaj wymaganym przez bank ubezpieczeniem przy kredycie hipotecznym, można również wybrać zdecydowanie bardziej rozbudowane opcje, chroniące przed uszkodzeniem, zniszczeniem czy kradzieżą nie tylko elementów nieruchomych, ale również ruchomości wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Do nich zaliczają się nie tylko cenne przedmioty, takie jak sprzęt RTV i AGD, ale również zwierzęta domowe.

Ubezpieczenie psa albo ubezpieczenie kota jest więc częstym elementem dobrych pakietów ubezpieczenia mieszkania lub domu. Zakres zdarzeń, przed którymi chroni, może być jednak różny, dlatego wybierając konkretny produkt warto skupić się na tym czynniku.

Co obejmuje ubezpieczenie psa lub kota?

Najwięcej stresu związanego z opieką nad zwierzakiem z pewnością mają właściciele psów. W końcu taki pupil przebywa z właścicielem nie tylko na terenie domu, ale również poza nim. W trakcie spacerów może dojść natomiast do wielu sytuacji wiążących się z zagrożeniem dla zwierzaka albo koniecznością poniesienia odpowiedzialności cywilnej z Ubezpieczenie i koty powodu jego aktywności.

Niefortunne scenariusze, choć wcale nie należą do rzadkości, mogą okazać się olbrzymim obciążeniem dla domowego budżetu. Dobre ubezpieczenie psa – a także kota – pozwoli się przed nimi zabezpieczyć. Taka polisa obejmuje z reguły:

 • Koszty wizyty w placówce weterynaryjnej
 • Koszt pobytu w klinice dla zwierząt
 • Koszt badań, leków, środków opatrunkowych, zabiegów ambulatoryjnych i operacyjnych
 • Koszty uśpienia oraz kremacji
 • Koszty poniesione na szukanie zaginionego pupila
 • Koszt opieki nad zwierzęciem w trakcie hospitalizacji właściciela
 • Odszkodowanie za kradzież zwierzęcia
 • Pokrycie szkód spowodowanych przez zwierzę (w ramach rozszerzenia ochrony OC)

Trzeba jednak zaznaczyć, że właścicielowi zwierzęcia przysługuje z tytułu ochrony zwrot poniesionych kosztów wyłącznie do wysokości sumy ubezpieczenia, która została określona w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Ubezpieczenia dla zwierząt – wyłączenia

Wiek zwierzęcia często kluczowy

Z drugiej strony segment ubezpieczeń dla psów i kotów niespecjalnie różni się od innych popularnych ubezpieczeń. Towarzystwa mogą więc w różny sposób kształtować swoją politykę. W efekcie niektóre nie obejmują ochroną czworonogów starszych od określonego, zwykle niezbyt wysokiego, wieku.

Pozostałe najczęściej spotykane wyłączenia

Wyłączenia odpowiedzialności często dotyczą również:

 • Naturalnej śmierci zwierzęcia
 • Wypadnięcia przez okno czy balkon, które nie były odpowiednio zabezpieczone
 • Zachorowania na wybrane choroby
 • Przeniesienia chorób na domowników
 • Zakażenia wścieklizną w przypadku pominięcia stosownego szczepienia
 • Uczestnictwa w wypadku komunikacyjnym przez niedopilnowanie właściciela

Oferta poszczególnych ubezpieczycieli potrafi znacznie się od siebie różnić, więc warto poświęcić czas i uwagę na dogłębną, szczegółową analizę zapisów umowy.

Ile kosztuje ubezpieczenia psa lub kota?

Koszt ochrony zwierzęcia domowego zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego, rodzaju usługi, którą mamy zamiar kupić, a także od zakresu ubezpieczenia. Sumy zabezpieczenia w razie szkody wyrządzonej przez psa lub kota opiewają na dużo wyższe kwoty niż te, zapewniające tylko ochronę kosztów leczenia. Skutkuje to więc wyższą składką.

W praktyce koszt rozszerzenia ubezpieczenia majątkowego o ochronę pupila wynosi od stu do nawet kilkuset złotych rocznie. Na wysokość składki poza samym zakresem ubezpieczenia i kwoty, na jaką opiewa – wpływa wiele dodatkowych czynników, takich jak lokalizacja oraz rozmiar domu czy mieszkania.

Czy zatem warto wykupić ubezpieczenia psa lub kota? Pies pod parasolem

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszego domowego pupila, ubezpieczenie psa lub kota to propozycja zdecydowanie warta rozważenia. W końcu koszty leczenia weterynaryjnego potrafią być ogromne, a nigdy nie jesteśmy w stanie w 100% uchronić naszego zwierzaka przed chorobą czy urazem.

Ubezpieczenie psa lub kota często możemy wykupić już w ramach aktywnej polisy, a wysokość składki nie musi być szczególnie wysoka. Na taki rodzaj ubezpieczenia powinny zwrócić uwagę szczególnie te osoby, które posiadają wartościowe gatunki zwierząt domowych, takich jak pies rasowy z rodowodem biorący udział w wystawach.

Ubezpieczenie psa i kota na polskim rynku w dalszym ciągu jest absolutnie niszowym produktem, po który nie sięga wielu. Aczkolwiek, wraz ze wzrostem świadomość właścicieli psów czy kotów, którzy pragną zapewnić swoim pupilom jak najlepszą ochronę, rośnie liczba firm ubezpieczeniowych, które włączyły do swojej oferty produkty dedykowane miłośnikom zwierząt. Zapewne minie jednak jeszcze parę lat, nim ta nisza na rynku ubezpieczeń zostanie naprawdę skutecznie wypełniona.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments