Tusk wykluczy trzech posłów PO?

Donald Tusk zagroził trzem posłom Platformy Obywatelskiej, że nie znajdą się ponownie w Sejmie. Przynajmniej nie z list jego partii.

Przetasowania w PO?

W PO widać pewien rozłam. Chodzi o ustawę „lex Czarnek”. Posłowie partii Tuska, którzy nie zagłosowali przeciwko niej, mogą mieć problemy.

Przypomnijmy, że PiS-owi udało się przegłosować ustawę dzięki nieobecności na sali paru polityków opozycji. W głosowaniu nie wzięło bowiem udziału m.in. trzech posłów Koalicji Obywatelskiej – Eugeniusz Czykwin, Bogusław Sonik i Ryszard Wilczyński.

Tusk grozi teraz tym politykom, że mogą nie znaleźć się na listach jego partii.

– Jeśli ktoś nie głosuje bez jakiegoś jednoznacznie brzmiącego usprawiedliwienia, pobyt w szpitalu, nie wiem, wiecie, o co mi chodzi. Jeśli ktoś nie głosuje, bo ma kiepskie wytłumaczenie dla tego faktu, po prostu już nie będzie więcej w polskim parlamencie i to mogę państwu tutaj zadeklarować – powiedział lider KO.

Powyższe potwierdził Cezary Tomczyk z PO. W czasie wywiadu, jakiego udzielił Polsat News, powiedział jednak, że każdy przypadek jest osobno analizowany.

– Mogę tylko to podtrzymać, bo taka jest prawda. Każdy z tych przypadków analizujemy osobno. Każdy z tych posłów musi złożyć wyjaśnienia – tłumaczył. – Nie głosujesz, nie kandydujesz. Jeśli nie masz dobrego usprawiedliwienia, nie byłeś chory, nie miałeś operacji, coś się nie wydarzyło ultra ważnego, sprawa jest jasna – dodał.

Zauważył, głosowania w Sejmie są „podstawowym miejscem pracy” posła, a udział w głosowaniu jest „świętością”. – Jestem przekonany, że wszyscy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i we wszystkich tych przypadkach, to są historie, które nie mogłyby mieć innego rozwoju – stwierdził w rozmowie z Marcinem Fijołkiem.

Posłowie, którzy mogą zmienić barwy klubowe?

Warto jednak dodać, że PO ma – zanikające, dodajmy – skrzydło konserwatywne. Należy do niego np. wspomniany poseł Sonik. Można podejrzewać, że i tak nie wystartuje już z list KO, której PO jest częścią.

Warto zauważyć, że Platforma pod rządami Tuska coraz mocniej skręca w lewo, jeśli chodzi o program.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments