Trump wygrałby wybory

236
trump

Jak wynika z sondażu prezydenckiego „Washington Post” i ABC News Donald Trump zyskuje przewagę nad Joe Bidenem, więc może wygrać wybory w 2024 roku.

Trump wróci do Białego Domu?

Spada poparcie dla Joe Bidena. Donald Trump wygrywa w sondażu z obecną głową państwa stosunkiem aż 49 do 42 proc.

Co ciekawe, Trump dobrze wypada nawet w grupie osób poniżej 30. roku życia. Ma w niej 26-procentowe poparcie. Chce na niego zagłosować też aż 42 proc. niebiałych wyborców. Zyskuje także w oczach mieszkaców miast (41 proc.), zaś w grupie wyborców bez określonej przynależności religijnej popiera go 46 proc. osób.

Mamy też złe wieści dla Bidena. Jedynie 57 proc. wyborców bez konkretnych sympatii politycznych, którzy głosowali na niego w 2020 roku, chce znów zakreślić krzyżyk przy jego nazwisku. Aż 30 proc. osób z tej grupy zmieniło już jednak zdanie. W grupie, która wcześniej głosowała na Trumpa, aż 96 proc. pozostało zaś przy swoim zdaniu – nadal popierają poprzedniego prezydenta.

Wyniki te biorą się z niedobrej oceny obecnej prezydentury. Większość Amerykanów (54:36 proc.) uważa, że Trump lepiej radził sobie w kwestiach gospodarczych niż robi to Biden. Zwolennicy Republikanina wskazują też na jego dobrą komunikatywność, umysłowe kompetencje i formę fizyczną. I faktycznie, mimo tego, że Trump jest młodszy od Bidena o tylko cztery lata, jest sprawniejszy i fizycznie i umysłowo (Bidenowi zdarza się zaliczać spore wpadki). Jeżeli Biden zdecyduje się walczyć o reelekcję, będzie miał na początku 2. kadencji aż 82 lata.

33 proc. uczestników sondażu „Washington Post” i ABC News uważa Trumpa osobę uczciwą i godną zaufania. Jednocześnie aż 63 proc. jest zgoła innego zdania. W uczciwość Bidena wierzy z kolei aż 41 proc. ankietowanych. Nie wierzy mu 54 proc.

88 proc. zwolenników Republikanów deklaruje, że zagłosowałoby na Trumpa. Z kolei 83 proc. zwolenników Demokratów stawia na Bidena.

W gronie wyborców deklarujących, że nie mają poglądów politycznych 42 proc. zdecydowanie lub prawdopodobnie głosowałoby na Trumpa, 34 proc. – na Bidena.

Sondaż „Washington Post” i ABC News przeprowadzono od 28 kwietnia do 3 maja wśród 1006 dorosłych mieszkańców USA.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments