Trump ponownie atakuje Fed

754

Donald Trump przejdzie do historii z wielu powodów, ale jednym z nich będzie to, że stale, przez niemal całą pierwszą kadencję, prowadził batalię z Fedem. Domagał się, by bank centralny USA obniżył stopy proc. Niedawno dopiął swego. Instytucja obniżyła wartość stóp niemal do zera. Tyle że teraz podpadła prezydentowi w inny sposób…

Fed: przed nami ciężkie czasy

O co poszło? Otóż w środę wieczorem czasu polskiego Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Nadal są więc bliskie zeru. Przewodniczący Jerome Powell powiedział przy okazji swojego wystąpienia, że przed USA „długa droga” do powrotu do stanu sprzed pandemii. Innymi słowy zasugerował, że na ostateczne wyjście z kryzysu poczekamy… długo. Te słowa nie spodobały się Trumpowi.

– Rezerwa Federalna często się myli. Widziałem dane, są lepsze, niż sądzą. Będziemy mieli bardzo dobry trzeci kwartał, wspaniały czwarty kwartał, a 2021 r. będzie jednym z najlepszych okresów w naszej historii. Niebawem będziemy mieli też szczepionkę i lek. Takie jest moje zdanie. Zobaczycie! – napisał na Twitterze prezydent.

Cios w środku kampanii

pułapka tukidydesaNiejako na potwierdzenie słów szefa Fedu na Wall Street doszło do serii spadków. Indeks S&P500 stracił 5,89 proc., Dow Jones poszedł w dół o 6,9 proc., a Nasdaq o 5,27 proc.

Z drugiej strony inni eksperci zauważają, że mocarstwo dobrze radzi sobie z kryzysem i teoretycznie mogłoby być znacznie gorzej. To narracja bliższa tego, co chce słyszeć Trump.

Dlaczego jednak prezydent tak wściekł się na słowa Powella? To oczywiste. W USA trwa przecież kampania wyborcza. Trump walczy o swoją drugą kadencję. Jego rywalem jest Joe Biden, były wiceprezydent Demokratów. W interesie obecnego lokatora Białego Domu jest to, by zewsząd płynęły sygnały o tym, że dobrze przygotował on USA na kryzys gospodarczy i zdrowotny (pomijając fakt, czy pandemię koronawirusa dało się przewidzieć). Każda tego typu deklaracja, jaka teraz padła z ust szefa Fedu, może oznaczać utratę cennych głosów wyborczych, które jesienią przesądzą o sukcesie lub klęsce obecnego prezydenta.

Poprzedni artykułRevolut zmienia ceny usług
Następny artykułLiban płonie: efekt wysokiej inflacji
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments