Co warto zobaczyć w Gdańsku, Gdyni i Sopocie? Trójmiasto na weekend

349
Trójmiasto na weekend
Źródło: https://www.polska.travel/pl/glowne-miasta/gdansk

Planujesz weekend nad morzem, lecz gustujesz w dużych metropoliach, gdzie oprócz wypoczywania na plaży, czeka dużo miejsc do zobaczenia? Trójmiasto to miejsce dla Ciebie! Poniżej przedstawimy jakie atrakcje w Gdańsku, Gdyni i Sopocie absolutnie trzeba zobaczyć, nawet podczas krótkiego pobytu. Poznaj Trójmiasto na weekend.

Gdańsk – co zobaczyć?

Ponad tysiącletni Gdańsk uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto położone nad Bałtykiem.

Zwiedzanie jego historycznego centrum najlepiej rozpocząć od Bramy Wyżynnej otwierającej Drogę Królewską prowadzącą ulicami Długą i Długim Targiem do Bramy Zielonej.

Tuż za nim znajduje się Zespół Wieży Więziennej i Katowni zwany Barbakanem Gdańskim, w którym zlokalizowane jest Muzeum Bursztynu.

Idąc dalej natrafimy na Złotą Bramę oraz Dwór Bractwa św. Jerzego. Mamy stamtąd również wspaniały widok na Drogę Królewską. Trakt zdobią urokliwe, odrestaurowane kamieniczki, których pierwowzory wywodzą się głównie z XVI i XVII wieku. Jedną z najpiękniejszych jest niewątpliwie Dom Uphagena, gdzie mieści się jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk.

Nad zabudową ulicy góruje gotycki Ratusz – najokazalsza i najcenniejsza budowla świecka dawnego Gdańska, niegdyś siedziba jego władz. Szczyt wieży wieńczy złocony posąg Zygmunta Augusta.

Co ciekawe, sercem Gdańska, w przeciwieństwie do większości miast, nie jest rynek, lecz Długi Targ, który w XIII wieku pełnił rolę Traktu Kupieckiego. To właśnie tu znajduje się najbardziej znany symbol miasta, czyli Fontanna Neptuna z 1633 roku. Za nią wznosi się Dwór Artusa. W bliskim sąsiedztwie mieści się również Złota Kamienica oraz Nowy Dom Ławy, gdzie ze szczytu codziennie o 13:03 wygląda na przechodniów “Panienka z okienka”, czyli ucharakteryzowana na XVII-wieczną panienkę młoda Gdańszczanka.

Spacerując dalej, dotrzemy na Długie Pobrzeże. Uwagę przyciąga tam charakterystyczny Żuraw – najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie i kolejny symbol Gdańska. Przylega do niego nowoczesna kamienica, w której mieści się Ośrodek Kultury Morskiej.

Muzeum Morskie znajduje się z kolei po przeciwległej stronie Motławy. Natrafimy tam również na pierwszy pełnomorski statek zbudowany w Stoczni Gdańskiej po II Wojnie Światowej – Sołdek.

Nieco dalej usytuowana jest gdańska marina oraz Filharmonia Bałtycka, przy której stoi koło widokowe, z którego można podziwiać panoramę miasta. Nieopodal wzrok przyciąga bardzo ciekawy, niepowtarzalny gmach Muzeum II Wojny Światowej, którego główna wystawa umieszczona jest 14 metrów pod ziemią i zgromadzono w niej prawie dwa tysiące eksponatów.

Spacerując dalej natrafimy na gotycką Bramę Mariacką prowadzącą na jedną z najbardziej malowniczych uliczek w Europie. Jest ona przykładem dawnej zabudowy gdańskiej, z przedprożami, które zdobią gargulce oraz wąsko i bogato dekorowanymi fasadami kamienic należącymi niegdyś do kupców i złotników.

Tuż za nią znajduje się Muzeum Archeologiczne – największa tego typu placówka na północy Polski. Jej zbiory liczą ponad 27 tysięcy eksponatów. Posiada ono także wieżę widokową, z której rozciąga się przepiękny widok na panoramę miasta.

Dalej natrafimy na wielką, monumentalną świątynię. Bazylika Mariacka, zwana koroną Gdańska, to jeden z największych ceglanych kościołów na świecie.

Następnie, warto przespacerować się ulicą Piwną i dotrzeć do Kaplicy Królewskiej. Naprzeciwko niej stoi Fontanna Czterech Kwartałów, z czterema lwami symbolizującymi miasto. Tuż obok znajduje się Targ Węglowy, gdzie zlokalizowany jest Teatr Wybrzeże – jedna z trzech narodowych scen dramatycznych.

Stąd warto wybrać się na ulicę Korzenną, by zobaczyć Ratusz Staromiejski z pięknie zdobioną Salą Mieszczańską i dawnym Gabinetem Burmistrza. Zobaczymy tam także Most Chlebowy, zwany Mostem Miłości. Wzorem innych europejskich miast, wiszą na nim setki kłódek zakochanych.

Zwiedzając Gdańsk, nie można oczywiście pominąć słynnej Stoczni Gdańskiej. Na Placu Solidarności stoi Pomnik Poległych Stoczniowców. Tuż obok znajdziemy Europejskie Centrum Solidarności, w którym prezentowane są eksponaty związane z opozycją antykomunistyczną.

Będąc w okolicy, warto także wstąpić do Muzeum Narodowego, gdzie znajduje się słynny obraz Hansa Memlinga “Sąd Ostateczny”.

Dalej koniecznie trzeba zobaczyć Twierdzę Wisłoujście oraz Westerplatte, czyli miejsca rozpoczęcia II Wojny Światowej.

Trójmiasto na weekend i zwiedzanie Gdyni

Powstała w 1926 roku Gdynia jest stosunkowo młodym, szybko rozwijającym się miastem portowym łączącym funkcje handlowe, turystyczne i rozrywkowe. To jedyne miasto w Polsce i jedno z niewielu w Europie posiadające tak długą i łatwo dostępną linię brzegową.

Zwiedzanie turyści zazwyczaj zaczynają od wizyty na Skwerze Kościuszki, który jest najbardziej znanym placem w mieście. Jego przedłużeniem jest Molo Południowe, z którego świetne widoczne są górujące nad miastem wieżowce SeaTowers.

Największą atrakcją są jednak cumujące przy nabrzeżu jednostki pływające. Pierwszą z nich jest jedyny polski okręt zbudowany przed II Wojną Światową, obecnie najstarszy na świecie niszczyciel – ORP Błyskawica, który pełni funkcję muzeum z wystawą historyczną. Najbardziej fascynuje jego maszynownia.

Drugi to najsłynniejszy polski żaglowiec – ponad stuletnia fregata “Dar Pomorza”, która także działa obecnie jako muzeum.

Na końcu skweru warto również wstąpić do Akwarium Gdyńskiego, gdzie poznamy tajemnice morskich głębin. Znajdziemy tam niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów z różnych kontynentów.

Popularnym miejscem jest jeszcze liczący 1500 metrów deptak, nazywany promenadą przebiegający między zboczem Kamiennej Góry a morzem. To zdecydowanie ulubione miejsce spacerowiczów. Przy Bulwarze Nadmorskim, nieopodal plaży, można zwiedzić ekspozycję plenerową broni i uzbrojenia morskiego. Obejmuje ona sprzęt bojowy występujący od XVII wieku po dzień dzisiejszy. Szczególnie bogaty jest zbiór broni z II Wojny Światowej i okresu powojennego, w tym samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej. U stóp Kamiennej Góry znajdują się również Teatr Muzyczny oraz nowa siedziba Muzeum Miasta Gdyni.

Kolejnym punktem wycieczki powinien być Dworzec Morski, wybudowany w 1933 roku, uznawany za jeden z ciekawszych zabytków. Przed II Wojną pełnił funkcję bazy floty transatlantyckiej, obecnie mieści się w nim Muzeum Emigracji.

Charakterystycznym miejscem jest także Orłowo, na którym znajduje się 180-metrowe drewniane molo, z którego można podziwiać malowniczą panoramę okolice oraz Orłowski Klif – jeden z najstarszych polskich rezerwatów przyrody będący wizytówką miasta.

Warto także wybrać się do Babich Dołów, gdzie niedaleko plaży znajduje się Torpedownia. To wybudowana w czasie II Wojny Światowej niemiecka hala montażowa torped oraz miejsce ich testów.

Ciekawą atrakcją dla całej rodziny jest również nowoczesny obiekt naukowo-rozrywkowy – Centrum Experyment. Znajdziemy tam 40 interaktywnych stanowisk objaśniających zjawiska występujące w otaczającym nas świecie.

Trójmiasto na weekend i atrakcje Sopotu

Sopot wyróżnia się niezwykle wyjątkowym położeniem. Z jednej strony miasto otula Trójmiejski Park Krajobrazowy, a z drugiej piaszczyste plaże Zatoki Gdańskiej.

Zwiedzanie zacznijmy od centrum, które przecina reprezentacyjna ulica Bohaterów Monte Cassino, potocznie nazywana Monciakiem. Ten główny deptak jest całkowicie zamknięty dla ruchu drogowego. Znajdziemy przy nim wiele kamienic z XIX i XX wieku, ale także współczesnych, jak uwielbiany przez turystów Krzywy Domek.

Ulicę przedłuża najdłuższe drewniane molo w Europie o długości 512 metrów. Na jego krańcu usytuowana jest marina wypełniona przez luksusowe jachty i katamarany. Pełni ono także funkcję punktu widokowego, z którego można podziwiać Zatokę Gdańską, trójmiejskie wybrzeże czy samo miasto Sopot.

Poza spacerami w pasie nadmorskim, warto wybrać się na Górę Zamkową, gdzie znajduje się średniowieczne Grodzisko – najstarszy zabytek Sopotu i jedyne tego typu miejsce w Europie zlokalizowane w centrum miasta.

Amatorom wodnego szaleństwa można natomiast polecić wizytę w sopockim Aquaparku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments