Dzień Inwestora Indywidualnego

Trakcja zaktualizowała budżety kontraktów – akcje wystrzeliły

Udostępnij

W oficjalnym komunikacie, Trakcja poinformowała o zakończeniu procesu cyklicznego przeglądu kontraktów długoterminowych za czwarty kwartał 2023 roku. Okazało się, że w tym okresie łączny wpływ aktualizacji budżetów kontraktów na wynik brutto spółki był dodatni i wyniósł 50,04 miliona złotych.

Informacja ta wywołała wzmożony popyt na akcje Trakcji. W efekcie, ich kurs rośnie dziś o 11,2%.

Aktualizacja budżetów kontraktów podniesie wynik kwartalny Trakcji o 50 mln zł Rynek giełdowy

W oficjalnym komunikacie Trakcja wyjaśniła, że “główne czynniki, które w największym stopniu pozytywnie wpłynęły na kwotę aktualizacji to:

  • Rozpoznanie przychodów z tytułu mediacji
  • Zwiększenie wartości waloryzacji kontraktowej
  • Pozyskanie dodatkowych zleceń na zadaniach obecnie realizowanych”

Jednocześnie zarząd Trakcji zaznaczył, że “negatywny wpływ na wynik brutto w IV kwartale 2023 roku miała aktualizacja budżetów kontraktów w zakresie:

  • Ujęcia kar umownych rozliczonych w toku mediacji
  • Aktualizacji szacunku kosztów z tytułu wydłużeń trwania kontraktów
  • Zwiększenia kosztów związanych z naliczeniem waloryzacji dla podwykonawców”

Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Według analityka Noble Securities, Dariusza Nawrota, powyższa informacja jest „lekko pozytywna”. Analityk przypomniał przy tym, że w czwartym kwartale 2023 roku Trakcja informowała już o zawarciu 4 ugód z PKP PLK – w efekcie pozytywny wpływ na wyniki aktualizacji budżetów kontraktów jest zbliżony do informacji cząstkowych z czterech wcześniejszych komunikatów.

Trakcja poinformowała ponadto, że ostateczne wyniki finansowe spółki i grupy zostaną przekazane 12 kwietnia 2024 roku.

Akcje mocno w górę

Informacja o tym, że łączny wpływ aktualizacji budżetów kontraktów na wynik brutto Trakcji był dodatni i wyniósł 50,04 miliona złotych, wywołała dziś rano skokowy wzrost popytu na akcje spółki. W konsekwencji, ich kurs zyskuje w tej chwili aż 11,2%, osiągając tym samym najwyższą wartość od listopada 2021 roku.

Wykres akcji spółki Trakcja

O spółce

Trakcja jest jedną z największych spółek działających w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej w Polsce. Jej siedziba mieści się w Warszawie.

Działalność spółki obejmuje projektowanie elementów infrastruktury drogowej, kolejowej oraz obiektów kubaturowych, budowę i modernizację obiektów inżynierskich, dróg, autostrad, lotnisk i portów oraz produkcję urządzeń, osprzętu i materiałów budowlanych.

Głównym klientem spółki Trakcja są PKP Polskie Linie Kolejowe (90% zamówień). Pozostałe zamówienia obejmują sektor energetyczny oraz infrastrukturę miejskiego transportu szynowego na terenie całej Polski. Trakcja zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2008 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również