Tradycyjne budownictwo upadnie? Jakie lokale najlepiej się sprzedają?

Udostępnij

Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate omówiła obecną sytuację na rynku nieruchomości w Polsce i Europie.

Jakie mieszkania są najczęściej sprzedawane w Warszawie?

Najczęściej wybierane przez kupujących są lokale dwupokojowe o metrażach 35-50 metrów kwadratowych. Stanowią one 39% całej sprzedaży w Warszawie. Co istotne, mieszkania o tym metrażu coraz częściej wybierane są przez klientów niezależnie od lokalizacji.

Warto dodać, że 48% wszystkich nabywców stanowią dziś klienci inwestycyjni. Średnia powierzchnia nabywanego przez nich mieszkania wynosi 45 metrów kwadratowych. W efekcie, sektor mieszkań popularnych w najmniejszym zakresie odczuwa spowolnienie na rynku nieruchomości.

Mieszkania powyżej 80 metrów kwadratowych stanowią natomiast zaledwie 10% sprzedawanych lokali. W praktyce, na warszawskim rynku, wraz ze wzrostem metrażu, liczba zainteresowanych topnieje.

Warszawiacy wynajmują biura. Stolica Polski na drugim miejscu w Europie

Wzrost aktywności najemców na rynku biurowym w Warszawie, który w 2022 wyniósł rok do roku 34% był drugim najwyższym wzrostem w Europie. Stolicę Polski wyprzedził tylko Mediolan, gdzie wzrost ten wyniósł 37%. Całkowity wolumen podpisanych umów najmu w ubiegłym roku w Polsce sięgnął 860 tysięcy metrów kwadratowych.

W całej Europie podpisano w 2022 roku umowy najmu na łączną powierzchnię prawie 13 milionów metrów kwadratowych biur, co stanowi wzrost o 15% w stosunku do 2021. Wynik ten plasuje się znacznie powyżej piętnastoletniej średniej.

Rekordowy wzrost czynszów w IV kwartale 2022

Co istotne, zainteresowanie powierzchniami biurowymi przełożyło się na wzrost czynszów w europejskich miastach. W czwartym kwartale 2022 były one o 6% wyższe rok do roku. Był to największy wzrost obserwowany od 2008 roku.

Całkowita ilość powierzchni biurowej dostępnej w Europie wykazała natomiast skromny wzrost rok do roku o 0,7%. Najniższy współczynnik dostępnej powierzchni względem zasobów biurowych mamy w Luksemburgu – kształtuje się on na poziomie zaledwie 4,2%.

W 2022 roku na rynek europejskiej powierzchni biurowej trafiło 4,3 miliona metrów kwadratowych nowej podaży. Dla porównania, w 2021 było to 4,8 miliona.

Tradycyjne budownictwo upadnie? Oto ratunek dla branży​

Wysokie ceny materiałów budowlanych, mediów, robocizny i perspektywa braku rąk do pracy powodują, że tradycyjne budownictwo balansuje na krawędzi opłacalności. Na dodatek, główne wyzwania dla rynku budowlanego w tym roku obejmują wysoką inflację i stopy procentowe, ciągłe ograniczenia w łańcuchach dostaw, opóźnienia w realizacji projektów i presję na marże.

Przed upadkiem branże uratować mogą tylko nowe technologie. Zdaniem ekspertów stosowanie technologii prefabrykacji i budownictwa modułowego wiąże się 3-4 razy mniejszym zapotrzebowaniem na siłę roboczą, a budynki stawiane przy zastosowaniu tej metody powstają szybciej.

Ponadto, firmy powinny się skupić na lepszej kontroli nad finansami i tworzeniu bufora przez cięcie kosztów, zwrócenie uwagi na zmieniające się oczekiwania pracowników i przede wszystkim – na wyżej wspomnianym zwiększeniu wykorzystywania nowych technologii w celu poprawy efektywności.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również