Ile Polacy wydają na pączki w tłusty czwartek i jak spalić nadmiar kcal po tym dniu?

278

Już dziś tłusty czwartek! Kto nie lubi tego dnia? A to z prostego powodu – można wtedy zjeść tyle pączków, ile tylko zmieścimy i do tego nikt nie zarzuci nam, że się obżeramy! W końcu to tradycja! Ile jednak Polacy wydają na takie słodkości? I co najważniejsze – jak spalić bonusowe kalorie? O tym dowiecie się z naszego artykułu.

Ile Polacy wydają na słodycze?

Ponoć statystyczny Polak wydaje na wyroby cukiernicze tylko 6 zł miesięcznie – tak rok temu twierdził Główny Urząd Statystyczny (GUS). To o około 1,50 zł więcej niż dekadę wcześniej. Inna sprawa, że to dość mało wiarygodne dane. Chyba po prostu każdy z nas lubi udawać, że nie jest tak dużym łasuchem, na jakiego wygląda.

Jeśli jednak spojrzymy na raport GfK Polonia z 2018 r., okazuje się, że jedynie jakieś 20 proc. z nas zatrzyma się dziś tylko na jednym pączki. Aż 38 proc. Polaków je dwa pączki, a 37 proc. badanych idzie na całość: zjada trzy lub nawet więcej (tym ostatnim w szczególności polecamy dotrwać do końca tego tekstu!).

Co ciekawe, o nasze zdrowie dbają przedsiębiorcy. W aż 66 procentach polskich firm nie ma tradycji kupowania pączków dla pracowników w tłusty czwartek.

Ile więc dziś wydamy na te charakterystyczne łakocie? Jeśli uśrednimy cenę pączka do poziomu 1,5 złotych za sztukę, wychodzi nam obrót ok. 150 milionów złotych. To mniej więcej koszt wybudowania stadionu łódzkiego Widzewa. Tyle wyniesie też budżet przygotowywanego filmu „Ochotnik”, opowiadającego losy Witolda Pileckiego. Ma być to najdroższa polska produkcja filmowa. Dla porównania „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza kosztował „tylko” 76 mln zł.

Gdzie kupujemy pączki?

Ponoć aż 37 procent Polaków kupuje pączki w prywatnych cukierniach, ale tyle samo woli sklepy ogólnospożywcze i supermarkety. 15 procent z nas jest ambitna i tego dnia samodzielnie piecze łakocie w domu.

Pączki a sprawa podatku VAT

pączki tłusty czwartekPączek to też sprawa podatku VAT. Fiskus zupełnie inaczej patrzy na różne rodzaje pączków. Wszystkiemu winna jest nowelizacja przepisów ustawy o VAT, która weszły w życie dziesięć lat temu. Chodzi o ustawę z dnia 26 listopada 2010 roku, która wtedy „tymczasowo” podnosiła stawki VAT z 7 na 8 oraz z 22 na 23 proc.

W tym gąszczu przepisów można się pogubić. Dietetyczne pączki do zjedzenia w ciągu dwóch tygodni zostały objęte stawką 5 proc. Tradycyjne pączki z większą ilością cukru wpadają już w stawkę 8 proc. Z kolei kupując te o dłuższej przydatności do spożycia zapłacimy aż 23 proc.

Skomplikowane podziały towarów i niejasności w klasyfikowaniu ich do odpowiednich stawek to znak rozpoznawczy polskiego systemu podatkowegotłumaczył na infor.pl Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP. – To znamienne, że od lat z okazji tłustego czwartku cała Polska śmieje się z trzech różnych stawek VAT na pączki, a mimo to system nie ulega zmianie. Na co dzień bowiem właściwe stosowanie prawa podatkowego w Polsce przyprawia przedsiębiorców o ból głowy i przynosi im wiele kłopotu – dodaje.

Jak spalić kcal od pączków?

pączki tłusty czwartekW związku z tym, że Portfel Polaka nie tylko was bawi, ale i uczy, postanowiliśmy też zapytać eksperta, jak spalić nadmiar kcal, które zdobędziemy mężnie wcinając pączki i faworki w tłusty czwartek. W tej sprawie pomogła nam Trenerka Personalna Paulina Witkowska z Fitness World w Czechowicach-Dziedzicach.

„Jesteś na diecie, a tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami, w głowie rozbrzmiewa myśl: zjeść pączka czy odpuścić ? Zanim podejmiesz decyzję musisz wiedzieć, że:
=> 1 klasyczny pączek z marmoladą i cukrem pudrem ma 290 kcal,
=> Czas na spalenie jednego pączka przy różnych formach aktywności fizycznej to:

  • Aerobik ok. 55 min,
  • Squash ok. 30 min,
  • Jogging ok. 30 min,
  • Trening siłowy ok. 36 min,
  • Jazda na rowerze ok. 35 min
  • Jazda na nartach ok. 55 min,
  • Taniec ok. 1 h,
  • Sex ok. 2 h.

    Zaplanuj w tym dniu odpowiednią aktywność a będziesz mógł/mogła się cieszyć zjedzonym pączkiem bez wyrzutów sumienia.”

Z taką wiedzą ze spokojem pozostawiamy was z waszym beztroskim obżarstwem! Smacznego!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments