Dzień Inwestora Indywidualnego

Decyzja ws. testów na granicach i przyłbic pod koniec tygodnia

Udostępnij

Ze względu na spodziewany wzrost zachorowań w ramach III fali pandemii koronawirusa, rząd planuje pod koniec tygodnia wprowadzić obostrzenia dotyczące przekraczania granic – powracający do kraju będą mogli uniknąć kwarantanny tylko w przypadku negatywnego wyników testu w kierunku COVID-19, zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednocześnie ma zostać ogłoszone zniesienie możliwości stosowania zamienników maseczki, takich jak przyłbice czy chusty.

Niedzielski powiedział w „Rozmowie Piaseckiego” w TVN24, że na razie prognozy pokazują, iż szczyt trzeciej fali będzie na średnim dziennym poziomie 10-12 tysięcy przypadków dziennie. Podkreślił jednak, że „to jest scenariusz z dużym znakiem zapytania”.

„Mam już dzisiejsze wyniki – to już jest mniej więcej 3 900 przypadków za niedzielę. A przypomnę, że w poprzednich niedzielach mieliśmy dosyć stabilnie po 2,5 tys. Czyli mamy o ok. 1 400 więcej niż było w poprzednich tygodniach i ta skala przyrostu na pewno jest duża” – powiedział minister.

Zapowiedział, że powracający do kraju Polacy będą musieli wykonywać testy, w przypadku pozytywnego wyniku będą oni kierowani na kwarantannę.

„Myślimy, żeby zrobić to jeszcze w tym tygodniu, pod koniec tygodnia. Bo muszą się do tego przygotować służby – to będzie oznaczało konieczność powrotu do działań straży granicznej. Straż Graniczna deklaruje, że potrzebuje mniej więcej 48 godzin, aby dość do zdolności operacyjnej” – powiedział Niedzielski.

„Tak będzie prawdopodobnie na granicy południowej i zachodniej” – podkreślił.

„Celujemy w końcówkę tygodnia, ale teraz nie potrafię powiedzieć czy to będzie poniedziałek, piątek, sobota – pewnie to będzie końcówka tygodnia” – dodał.

Zapowiedział także plan cofnięcia możliwości używania zamiast maseczki zamienników „w postaci przyłbicy, chust czy kołnierzy”.

„Natomiast co do jakości maseczki – czy to będzie bawełniana, chirurgiczna czy jeszcze bardziej zaawansowana, jak chociażby FFP2, to będziemy opierali się tylko na rekomendacji. […] Pewnie zgramy to z poprzednim elementem, czyli też będzie to końcówka tygodnia” – stwierdził minister.

W piątek Niedzielski poinformował, że wzrost liczby nowych dziennych przypadków zakażenia koronawirusem wskazuje, że 3. fala pandemii COVID-19 jest w Polsce. Podkreślił, że widoczny jest wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa, pojawiła się również mutacja południowoafrykańska.

ISBnews
ISBnews
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.

Najnowsze

Zobacz również