Teraz emerytury rolnicze bez przekazywania gospodarstwa

Udostępnij

31 maja w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Według nowych przepisów, od 15 czerwca rolnicy na emeryturze nie muszą zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości.

Wcześniej rolnik, który osiągnął wiek emerytalny, w celu uzyskania emerytury (konkretnie części uzupełniającej emerytury) musiał zrezygnować z prowadzenia działalności rolniczej.

Nowy przepis już obowiązuje Rolnik trzymający banknoty

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wcześniej deklarował 1 lipca, jako termin wprowadzenia zmian. Ponieważ jednak opublikowana 31 maja ustawa weszła w życie po 14 dniach od publikacji, nastąpiło przyspieszenie tych deklaracji.

W efekcie już od 15 czerwca rolnicy mogą składać wnioski o emeryturę – jeśli ukończyli wiek emerytalny: 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat kobiet – nie musząc przekazywać gospodarstwa i przerywać pracy w gospodarstwie. Ponadto, praca rolnika-emeryta w gospodarstwie rolnym nie będzie się wiązała z odprowadzaniem dodatkowej składki na ubezpieczenia emerytalne.

Do tej pory wypłata pełnej emerytury rolniczej zależała od przekazania gospodarstwa. Zmiana dotycząca nabywania uprawnienia do emerytury rolniczej z miejsca zaczęła dotyczyć ponad 30 tysięcy osób. Pierwsze pełne świadczenie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) wypłaci im 25 czerwca. Świadczenia przygotowane na termin 10 i 15 czerwca zostały natomiast wypłacone w dotychczasowej kwocie, a do końca czerwca rolnicy mają dostać wyrównanie.

Inne ważne zmiany w emeryturach i rentach rolniczych

Zmiany w uprawnieniach do renty rolniczej

Kolejna zmiana, jaka weszła w życie 15 czerwca, dotyczy osób uprawnionych do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie. Prawo do renty przysługuje teraz ubezpieczonym całkowicie niezdolnym do pracy w gospodarstwie, którzy posiadają co najmniej 25-letni staż ubezpieczenia emerytalno-rentowego.

W przypadku tych osób nie wymaga się, aby całkowita niezdolność do pracy powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu bądź w ciągu 18 miesięcy od ustania tego okresu. Nie wymaga się już również udowodnienia 5 lat podlegania ubezpieczeniu w ostatnim dziesięcioleciu przed złożeniem wniosku o świadczenie rentowe.

Doliczenie okresów odbywania służby wojskowej do wysokości emerytury rolniczej rolnik

Kolejną ważną zmianą w ustawie o emeryturach rolniczych jest doliczenie okresów odbywania służby wojskowej do wysokości emerytury rolniczej. Dotyczy to aż 100 tysięcy osób. Ponadto w nowelizacji skrócono okres umowy dzierżawy przy wypłacie okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy. Okres dzierżawy może teraz być krótszy niż 10 lat.

Możliwość rehabilitacji leczniczej i turnusów regeneracyjnych

Ponadto, rolnicy-emeryci mają teraz możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych – możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne.

Niektórzy mogą wnioskować o przywrócenie do KRUS

Kolejna istotna zmiana dotyczy rozszerzenia katalogu osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników o osoby, które podlegając ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, zostawały do tej pory objęte ubezpieczeniem powszechnym z tytułu pobierania świadczenia integracyjnego, pobierania stypendium czy odbywania jakiegoś stażu.

Osoby, które zostały pozbawione w ten sposób ubezpieczenia społecznego rolników, mogą złożyć wniosek o przywrócenie do KRUS. Mają na to 6 miesięcy. Zmiana ta dotyczy około 2 tysięcy osób.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również