Ten Square Games, gigant na rynku gier mobilnych, odnotował spadek przychodów

Udostępnij

Polski producent gier mobilnych, Ten Square Games, odnotował rozczarowujące wyniki w pierwszym kwartale tego roku. Przychody spadły o 22%, do poziomu 117,45 miliona złotych, a spółka odnotowała stratę netto w wysokości 12,84 miliona PLN.

Ten Square Games ma coraz większe problemy z monetyzacją swoich gier 

Skorygowana EBITDA Ten Square Games wyniosła w pierwszym kwartale 27,6 miliona złotych, co oznacza spadek z 41,1 miliona PLN w analogicznym okresie rok wcześniej.

Spadek wynika głównie z obniżenia marży operacyjnej Fishing Clash, jednej z głównych gier spółki. Przychody w tym okresie wyniosły 123,6 miliona złotych, co oznacza spadek o 10,8% w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 13,3% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Eksperci przypisują spadek przychodów zmianie preferencji klientów. Podczas pandemii COVID-19  wiele osób wolało grać na telefonach, ale wraz ze zniesieniem ograniczeń popyt na taką rozrywkę spadł. Ponadto wiele witryn, takich jak bonus-bez-depozytu.pl, zaczęło oferować bonusy do tych gier, które pozwalają użytkownikom grać za darmo i nie inwestować własnych pieniędzy.

Zmniejszone wydatki marketingowe od czwartego kwartału 2022 roku doprowadziły do spadku napływu nowych graczy do gry, co wpłynęło na jakość ruchu z głównych platform i poziom płatności w Fishing Clash w kwietniu 2023, który wyniósł 20,4 miliona złotych.

Spółka planuje poprawić wyniki marketingowe i rentowność kampanii reklamowych. Ponadto, zarząd Ten Square Games podjął decyzję o zamknięciu Fishing Masters i Undead Clash, na które wcześniej przeznaczono ponad 25 milionów złotych.

Zwolnienie 120 osób i sowita dywidenda

W związku ze wstrzymaniem prac nad grami Fishing Masters i Undead Clash, studio poinformowało o przeprowadzeniu zwolnienia grupowego aż 25% osób związanych ze spółką.

Redukcja zatrudnienia objęła 120 osób – w tym 50 osób na podstawie umów o pracę. Teraz firma zamierza ponownie się skupić na rozwoju swoich najbardziej perspektywicznych projektów – gier Fishing Clash, Hunting Clash i Wings of Heroes.

Pomimo wyzwań, firma zamierza przywrócić Fishing Clash na ścieżkę wzrostu, rozwinąć Hunting Clash i przyspieszyć proces monetyzacji Wings of Heroes. Nowy szef firmy, Andrzej Ilczuk, wyraża przekonanie, że rewizja priorytetów strategicznych pomoże przywrócić wyniki głównych gier.

Pod koniec kwietnia Ten Square Games zaproponowało wypłatę dywidendy w wysokości 52,31 miliona złotych, co stanowi 99,95% zysku netto za ubiegły rok zaznaczając, że po cięciach spółka ma niższe potrzeby kapitałowe.

Najnowsze

Zobacz również