Ile kosztują taksówki w dużych polskich miastach? Najdroższe i najtańsze przejazdy

142

TaxiRynek taksówek w Polsce w ciągu ostatniej dekady zwiększył się aż o 30%. Aż 400 tysięcy osób w całej Polsce codziennie korzysta z taxi. Aż 80% zleceń realizowanych jest w 20 największych polskich miastach. 60% z nich zamawianych jest przez kobiety, a 75% kursów odbywa się za dnia. Co ciekawe, pomimo rosnącej popularności aplikacji, wciąż aż 70% wszystkich przejazdów jest rezerwowane przez rozmowę telefoniczną. Przeciętny kurs trwa około kwadransa.

Najwięcej taksówek oczywiście jeździ w Warszawie – ponad 11 tysięcy, co oznacza, że jest ich znacznie więcej niż w Berlinie (7 tysięcy) i niewiele mniej niż w Nowym Jorku (13 tysięcy). Jednak jakie są koszty przejazdów w Polsce? Zostaną one przedstawione w dalszej części artykułu.

Czym jest taxi?

Taksówka to prywatny środek transportu miejskiego. Jest nim licencjonowany samochód osobowy do wynajęcia wraz z kierowcą. Musi być on odpowiednio oznaczony i nie może przewozić większej liczby osób niż dziewięciu wraz z kierowcą.

Opłata jest ustalona na podstawie odpowiednio ustawionego urządzenia nazywanego taksometrem, który wylicza koszt przejazdu według wcześniej ustalonej stawki na podstawie przejechanej drogi. Przejdźmy teraz do kosztu taksówek w dużych polskich miastach.

Tu pojeździsz najtaniej – trzy najtańsze duże miasta pod względem kosztów taxi

Obliczając ceny przejazdów taksówkami, należy wziąć pod uwagę dwa kryteria: opłatę początkową i stawkę za kilometr. Oznacza to więc, że inne miasta mają korzystniejsze oferty, jeśli chodzi o krótkie, a inne jeśli chodzi o długie przejazdy.

Jeśli chodzi o krótki dystans, zdecydowanie wygrywa Szczecin ze względu na najniższą opłatę początkową. Przeciętna jej wartość w tym mieście wynosi 4,20 złotych, lecz można znaleźć dostawców, którzy oferują mniej niż 4 PLN. Z kolei średnia stawka za kilometr wynosi 2,30 złotych.

Pod względem średniej stawki za kilometr wygrywa Łódź. Tam wynosi ona średnio jedynie 1,80 PLN, lecz opłata początkowa już 6 złotych.

Złoty środek można znaleźć w Białymstoku. Tam średnia opłata początkowa wynosi 5 złotych, a stawka za kilometr 2 PLN.

Nie oznacza to, że w poszczególnych miastach nie można znaleźć tańszych ofert. Takie się pojawiają, lecz podawanie ceny pojedynczej najbardziej korzystnej korporacji nie ma sensu, ponieważ nie wiadomo, jak wygląda sytuacja codziennej dostępności tych pojazdów.

Przygotuj portfel – w tych miastach trzeba zapłacić najwięcej za taxi

Jak nietrudno zgadnąć, najdrożej pod tym względem wypada Warszawa. Wynika to ze zdecydowanie najwyższej opłaty początkowej w tym mieście wynoszącej średnio aż 8 złotych. Natomiast przeciętna stawka za kilometr wynosi 2,40 PLN, choć pojawiają się też znacznie niższe.

Niezbyt korzystnie wygląda to również w Katowicach, gdzie średnia opłata początkowa wynosi 7 złotych, a stawka za kilometr aż 2,50 PLN.

Podobnie jest w Trójmieście, odpowiednio 7,50 złotych na start i 2,40 PLN za kilometr.

Koszty taxi w top 10 polskich miastach pod względem liczby ludności

Poniżej przedstawiony jest średni koszt opłaty początkowej i stawki za kilometr w największych polskich miastach, a w nawiasie znajduje się najniższa wartość jaką któryś przewoźnik w wybranej miejscowości oferuje:

  • Warszawa: 8 PLN na start i 2,40 PLN za kilometr (8 PLN i 1,29 PLN za km)
  • Kraków: 7 PLN na start i 2,30 PLN za kilometr (7 PLN i 1,80 PLN za km)
  • Łódź: 6 PLN na start i 1,80 PLN za kilometr (5,9 PLN i 1,7 PLN za km)
  • Wrocław: 6 PLN na start i 3 PLN za kilometr (4 PLN i 2 PLN za km)
  • Poznań: 6,50 PLN na start i 2,50 PLN za kilometr (5 PLN i 1,70 PLN za km)
  • Trójmiasto: 7,50 PLN na start i 2,40 PLN za kilometr (6 PLN i 1,6 PLN za km)
  • Szczecin: 4,20 PLN na start i 2,30 PLN za kilometr (3,99 PLN i 2,30 PLN/km)
  • Bydgoszcz: 7 PLN na start i 2,30 PLN za kilometr (7 PLN i 2,10 PLN za km)
  • Lublin: 7 PLN na start i 2 PLN za kilometr (6,95 PLN i 1,40 PLN za km)
  • Białystok: 5 PLN na start i 2 PLN za kilometr (4,80 PLN i 1,92 PLN za km)

Czy warto korzystać z taxi?

Nic dziwnego, że w dużych miastach taksówki wciąż zyskują na popularności. W aglomeracjach nie wszystkie miejsca są dobrze połączone komunikacją miejską. Co więcej przejazd takim pojazdem oferuje znacznie większy komfort w porównaniu do komunikacji miejskiej, zwłaszcza w godzinach szczytu, w zatłoczonych rejonach.

W porównaniu do poruszania się własnym autem, znika problem szukania miejsca parkingowego oraz obawy o bezpieczeństwo samochodu.

Kiedyś taksówki uchodziły za usługę luksusową, teraz się to zmienia, więc z pewnością warto wziąć pod uwagę wspomniane atuty i warto rozważyć przemieszczanie się za ich pomocą od czasu do czasu.

Z kolei wyżej przedstawione dane pozwalają na samodzielne skalkulowanie ile będzie nas wynosił przeciętny koszt przejazdu w danym mieście i czy możemy sobie okazjonalnie na taki wydatek pozwolić.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments