Tarcza antyinflacyjna będzie zmieniana

Udostępnij

– Modyfikacja tarczy antyinflacyjnej zostanie przedstawiona niebawem, być może w przyszłym tygodniu – powiedział w piątek wiceminister finansów Artur Soboń.

Czekają nas zmiany?

– Pakiet w postaci zwolnień z VAT-u i akcyzy, który dzisiaj znamy, który funkcjonuje od lutego, jest zagwarantowany ustawowo do końca tego roku, natomiast pokażemy modyfikację tego pakietu od 1 stycznia i w jaki sposób będziemy chcieli stosować, także te narzędzie podatkowe, w roku przyszłym – powiedział Soboń w programie „Rzecz o polityce” na portalu rp.pl.

Następnie zapytany, kiedy zostanie przedstawiona nowa wersja tarczy antyinflacyjnej odparł, że  stanie się to „niebawem, być może w przyszłym tygodniu”.

Tarcza antyinflacyjna

Przypomnijmy, że w ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca obecnego roku, stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze, które były wcześniej opodatkowane 5 proc. podatkiem. Z kolei stawka 0 proc. VAT jest stosowana do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.) i do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). To nie koniec. Stawkę 5 proc. VAT stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

To jednak nie wszystko. Tarcza Antyinflacyjna obniża dziś też stawki akcyzy do poziomu unijnego minimum na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe (chodzi o olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG). Do tego zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również