Tak źle nie było od wybuchu pandemii! Rynek pracy kurczy się w zastraszającym tempie

Udostępnij

We wrześniu 2023 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali 257 311 nowych ogłoszeń o pracę. To spadek o ponad 12 proc. w porównaniu z sierpniem 2023 r. i aż 18 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2022 roku (kiedy pojawiło się 313 tys. ofert). Wartym podkreślenia jest, iż to najgłębszy spadek rok do roku od stycznia 2021 roku, czyli od czasów pandemii.

Wydaje się więc, że po okresie stabilizowania się sytuacji na polskim rynku pracy w okresie od wiosny 2022 roku do lata 2023 roku, ponownie mierzymy się z tendencją spadkową popytu na pracowników.

Wzrost/spadek liczby nowych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego | źródło: GrantThoronton

Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, wrześniowy wynik 257 tys. nowych ofert pracy jest najniższy w całej historii wrześniowych pomiarów tego badania.

Eksperci zwracają także uwagę, że od kwietnia br. ścieżka z liczbą ofert pracy za 2023 rok niemal zawsze znajdowała się poniżej analogicznej ścieżki z 2019, 2021 i 2022 roku. Wyjątek stanowił jedynie odczyt z maja br., kiedy to liczba ofert delikatnie przebiła wynik z 2022 i 2021 roku.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


We wrześniu br. liczba ofert pracy (257 tys.) wyraźnie się jednak obniżyła wobec ścieżek z poprzednich lat. Kształtuje się obecnie wyraźnie poniżej poziomów z zeszłego roku (313 tys.), 2021 roku (323 tys.) i 2019 roku (297 tys.). W dodatku tegoroczna ścieżka pierwszy raz w całej historii 4-letniego badania spadła również poniżej ścieżki z 2020 roku (268 tys. we wrześniu), czyli z okresu pandemii i drastycznych lockdownów, przez które pracodawcy gwałtownie ograniczyli procesy rekrutacyjne.

Liczba nowych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych (w tys.) | źródło: GrantThoronton

– Co szczególnie niepokojące, w poprzednich badanych latach wrześniowe dane o liczbie nowych ofert pracy były zwykle podobne do tych z sierpnia. Tym razem jednak widoczny jest wyraźny spadek, mimo że tegoroczny wrzesień charakteryzował się bardzo dobrą pogodą, co sprzyjało pracom sezonowym – wskazują eksperci Grant Thoronton dodając, że to potwierdza teorię, że na rynku pracy po okresie stabilizacji coraz wyraźniej zaczyna zarysowywać się trend spadkowy.

Kolejne miesiące pokażą więc, czy jest to faktycznie trwała tendencja, czy tylko jedno z wielu niespodziewanych odchyleń.

Największe spadki w branży IT

We wrześniu 2023 roku w większości badanych przez Grant Thoronton zawodów odnotowano spadki liczby ofert pracy w ujęciu rocznym. Największy widoczny był w branży IT, gdzie pracodawcy opublikowali o aż 52 proc. mniej ofert niż rok temu. Wyraźne spadki widoczne były również wśród HR-owców (-29%), finansistów (-28%) oraz marketingowców (-23%). Z kolei w zawodach związanych z prawem oraz opieką medyczną odnotowaliśmy lekkie wzrosty.

– Analiza branżowa potwierdza niestety niepokojące wnioski widoczne na poziomie całego rynku pracy. Zdecydowana większość poszczególnych grup zawodowych, które badamy, notuje spadek popytu na pracownika. Zdecydowanie najgorzej sytuacja wygląda w branży IT. Tutaj po okresie boomu, czyli ogromnego wzrostu popytu na specjalistów, obecnie widoczne jest gwałtowne osłabienie. Liczba ofert pracy spadła przez rok aż o połowę. Tak potężne wahania widzieliśmy w naszych badaniach jedynie w pierwszych miesiącach po wybuchu pandemii. To sugeruje, że pompowany przez lata balon w branży pękł i zmuszona jest ona przejść mocne dostosowanie do nowych realiów – wskazuje Maciej Michalewski, CEO Element.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również