Kurs franka – Szwajcaria gotowa interweniować na rynku walutowym

305

Podczas poniedziałkowej sesji, kurs franka szwajcarskiego wyniósł najwięcej w historii. W pewnym momencie za franka musieliśmy zapłacić aż 4,98 PLN. Mało tego, szwajcarska waluta umacnia się również wobec euro, co już dla tego kraju staje się istotnym problemem. Na tyle poważnym, że Szwajcarski Bank Narodowy zapowiedział, że jest gotów do interwencji walutowej, aby osłabić franka.

Dlaczego Szwajcarski Bank Narodowy chce osłabiać swoją walutę?

W poniedziałek kurs euro do franka szwajcarskiego spadł poniżej parytetu po raz pierwszy od słynnego czarnego czwartku – 15 stycznia 2015 roku. Tak niski kurs waluty Wspólnoty Europejskiej to poważny problem dla Szwajcarii. Jest ona bowiem gospodarką zorientowaną na eksport. Unia Europejska to z kolei główny partner handlowy Szwajcarii. Zbyt mocny frank obniża zatem jej konkurencyjność.

W efekcie Szwajcarski Bank Narodowy zasugerował, że frank jest przewartościowany i w efekcie będzie on interweniował na rynku walutowym, jeśli będzie wymagała tego sytuacja. Warto dodać, że już od lat Szwajcarski Bank Narodowy próbuje walczyć z umacnianiem się waluty. Instytucja utrzymuje w tym celu ujemne stopy procentowe.

Problematyczne interwencje walutowe Szwajcarii Szwajcarska świnka skarbonka

Zapowiedź gotowości do interwencji walutowej oznacza, że Szwajcarski Bank Narodowy mógłby kupować waluty obce, aby franka osłabić. Problem w tym, iż ten kraj przez lata bronił już sztywnego kursu 1,20 CHF za euro, właśnie za pomocą tej metody, co spowodowało skokowy wzrost rezerw walutowych Szwajcarii do absurdalnych wręcz poziomów. Jeszcze w połowie 2008 roku rezerwy tego kraju były warte około 45 miliardów dolarów. Na koniec 2014 roku były już dziesięciokrotnie większe. A dziś są warte ponad bilion dolarów, czyli znacznie więcej, niż szwajcarskie PKB!

Wydaje się zatem, że Szwajcarski Bank Narodowy będzie usiłował nie przeprowadzać interwencji walutowych, o ile rzeczywiście nie będzie to absolutnie konieczne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments