Dzień Inwestora Indywidualnego

Sztuczna inteligencja odbierze nam prawo do prywatności?

Udostępnij

“OKIEM PRAWNIKA” to nowy cykl programów na antenie Telewizji Biznesowej. W trzecim odcinku Tymoteusz Nowak – redaktor naczelny Telewizji Biznesowej rozmawia z dr Paulą Skrzypecką – starszą prawniczką w kancelarii Creativa Legal, na temat prawnych aspektów rozwoju i wykorzystania sztucznej inteligencji:

Czy sztuczna inteligencja rozwija się zbyt szybko?

Według dr Pauli Skrzypeckiej sztuczna inteligencja nie rozwija się zbyt szybko, jeśli mówimy o jej codziennym wykorzystaniu w podstawowym, powszechnie dostępnym zakresie – czyli o różnego rodzaju narzędziach usprawniających naszą pracę czy pozwalających nowy produkt.

Okazuje się bowiem, że rozwiązania te działają co prawda świetnie, ale tylko w bardzo wąskim zakresie, przez co jakość wykonywanej przez nią pracy z reguły nie jest w pełni zadowalająca.

Z drugiej strony, sztuczna inteligencja rozwija się zbyt szybko w obszarze samoświadomości algorytmów. W tym aspekcie rozwój sztucznej inteligencji może niepokoić, wiąże się on z wieloma ryzykami – takimi, jak choćby odebranie ludziom prawa do prywatności.

Z tego powodu obecnie w Unii Europejskiej procedowane są odpowiednie regulacje, w tym przede wszystkim jak AI Act.

Jakie narzędzia sztucznej inteligencji są zakazane?

Pierwszy obszar, w którym sztuczna inteligencja jest zakazana, to predykcja kryminalna. Mowa tutaj o stosowaniu sztucznej inteligencji do określania, jak bardzo dana osoba jest skłonna do popełnienia jakiegoś przestępstwa.

Drugi obszar, w którym sztuczna inteligencja jest zakazana, to profilowanie biometryczne. Mowa tutaj o stosowaniu sztucznej inteligencji w badaniu różnych cech wyglądu i innych informacji, które posiadamy o danej osobie w celu przekładania ich na pewien profil określający w jaki sposób dana osoba może się zachowywać, jakie może mieć reakcje na określone sytuacje.

W tym zakresie zakazane jest także stosowanie sztucznej inteligencji w celu profilowania po to, aby wykryć sprawcę lub usprawnić postępowanie karne. Mimo wszystko AI Act w obecnym kształcie wskazuje, że profilowanie biometryczne z wykorzystaniem sztucznej inteligencji może być prowadzone – jednak wyłącznie za zgodą sądu.

Trzeci obszar, w którym sztuczna inteligencja jest zakazana, to rozpoznawanie emocji. Mowa tutaj o wszelkich systemach do rozpoznawania emocji pracowników, uczniów czy choćby osób uczestniczących w manifestacjach.

Czy państwo powinno regulować sztuczną inteligencję?

Według dr Pauli Skrzypeckiej unijne ramy prawne dotyczące sztucznej inteligencji powinny stanowić uniwersalny katalog, natomiast już konkretne zastosowania AI zdecydowanie powinny być regulowane lokalnie. Regulacje krajowa w tym zakresie wydają się dziś zatem nieuniknione.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, nagranie znajduje się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również