Szefernaker z MSWiA: Wojewodowie w całym kraju są gotowi do przyjęcia Ukraińców

403

UkrainaWojewodowie w całej Polsce są gotowi do przyjęcia Ukraińców, którzy szukają schronienia w Polsce po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Punkty takie powstają w woj. podkarpackim i lubelskim.

„Wojewodowie w całej Polsce są gotowi do przyjęcia osób, które zameldują się w punktach recepcyjnych i będą szukały schronienia w Polsce” – powiedział Szefernaker w radiowej Trójce.

Podkreślił, że w ubiegłych tygodniach MSWiA przygotowywało „plan działania na rożne scenariusze i dzisiaj te plany są realizowane”.

„Na bieżąco jesteśmy w kontakcie z wojewodą lubelskim i podkarpackim, którzy koordynują […] działania na miejscu” – oznajmił wiceminister.

Jednocześnie podał, że spośród osób, które zdecydowały się na przekroczenie granicy w ciągu ostatniej doby miała jasno sprecyzowany cel podróży – tzn. wiedziała czy chce jechać do innego państwa Unii Europejskiej, czy pozostać w Polsce. Zaledwie 1% osób, które przekroczyły granice trafił do punktów recepcyjnych.

„My tym osobom pomagamy. […] I można powiedzieć, że na razie pomoc taka, aby zapewnić 'dach nad głową’ osobom uciekającym przed wojną to jest zaledwie 1%, jeżeli chodzi o liczbę osób, które wjeżdżają do Polski. Zdecydowana większość osób, jeżeli chodzi o tę pierwszą dobę […] to osoby, które mają konkretny cel podróży” – powiedział wiceminister.

Wczoraj wojska rosyjskie dokonały inwazji na Ukrainę, w kraju toczą się walki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments