Szef WHO powiedział, kiedy skończy się pandemia

koronawirus

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge przekazał, kiedy jego zdaniem skończy się pandemia. Jak powiedział, zaszczepić musi się co najmniej 70 procent światowej populacji.

Kiedy skończy się pandemia?

– Pandemia COVID-19 nie zakończy się, dopóki co najmniej 70 procent światowej populacji nie zostanie zaszczepione – powiedział Hans Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę.

Dodał jednak, że WHO obawia się nowych wariantów koronawirusa, m.in. indyjskiego, który staje się coraz powszechniejszy np. w Wielkiej Brytanii.

Zauważył także, że system szczepień na świecie wciąż jest wdrażany zbyt wolno.

– Wiemy na przykład, że wariant B.1617, po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach, jest bardziej zaraźliwy niż B.117, po raz pierwszy zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii, który z kolei był bardziej zaraźliwy niż poprzedni szczep – powiedział dyrektor WHO na Europę.

Pocieszeniem może być to, że obecne szczepionki działają przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa.

Szczepienia mają sens

„Kluge zaznaczył jednak, że ważne jest przyspieszenie tempa szczepień po to, aby położyć kres tej pandemii, która trwa dłużej niż oczekiwano” – zastrzegł PAP.

W przypadku pandemii szybkość szczepień ma zasadnicze znaczenie – powiedział.

Dodał, że „w 53 krajach Europy 26 procent populacji otrzymało pierwszą dawkę szczepionki. Według wyliczeń AFP w Unii Europejskiej 36,6 proc. populacji dostało co najmniej jedną dawkę, a 16,9 proc. jest zaszczepionych dwiema dawkami”.

COVID-19 w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj o 588 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 111 osób chorych na COVID-19. W szpitalach zajętych jest całe szczęście tylko 28 procent respiratorów oraz 21 procent łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Jak na razie nasz kraj wychodzi z epidemii i kolejne obostrzenia są znoszone. Nie wiemy jednak, co czeka nas jesienią.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments