Mabion może dostarczyć szczepionkę Novavax do Polski zaraz po jej dopuszczeniu

Udostępnij

Mabion będzie w stanie dostarczyć na polski rynek szczepionkę spółki Novavax, którą będzie produkować, praktycznie następnego dnia po dopuszczeniu tego produktu do obrotu przez Europejską Agencję Leków. Decyzji o dopuszczeniu można się spodziewać w ciągu kilku tygodniu, poinformował zastępca przewodniczącego rady nadzorczej Mabionu Maciej Wieczorek.

„Novavax złożył dokumentację i wniosek rejestracyjny do Europejskiej Agencji Leków na początku lutego tego roku. Można oczekiwać, że ten proces jest w toku i prawdopodobnie potrwa jeszcze jakiś czas, co najmniej kilka tygodni. Szczepionka Novavax, jeżeli zostanie dopuszczona do obrotu na terenie UE, w Polsce mogłaby być dostępna praktycznie następnego dnia po dacie uzyskania dopuszczenia do obrotu” – powiedział Wieczorek podczas konferencji prasowej online.

Wyjaśnił, że umowa ramowa, podpisana dziś w firmą Novavax przede wszystkim skupia się na wdrożeniu wytwarzania tej szczepionki w zakładach Mabionu.

„Spółka Mabion posiada od kilku lat skalę przemysłową wytwarzania rekombinowanych białek i to jest technologia, która idealnie wpisuje się w wytwarzanie szczepionki spółki Novavax. W związku z tym, najbliższe kilka miesięcy poświęcimy wdrożeniu i wytworzeniu serii wytwórczych, za co spółka Mabion otrzyma stosowne wynagrodzenie” – wskazał Wieczorek.

Po wdrożeniu wytwarzanie tej szczepionki, Mabion stanie się jednym z elementów łańcucha dostaw szczepionki w ramach spółki Novavax, podkreślił.

Przypomniał, że Novavax ma zakontraktowane na rynkach światowych blisko 1,5 mld dawek szczepionki.

„W związku z tym Novavax buduje centra wytwórcze swojej szczepionki na potrzeby różnych regionów. Oczywiście, jest za wcześnie, by powiedzieć, gdzie nasze szczepionki trafią. […] Trudno jest nam dzisiaj określić, czy i w jakim zakresie będziemy dostarczać szczepionkę wytworzoną u nas dla Polski. Wiemy, że rząd Polski podpisał umowę na dostawy od firmy Novavax ok. 8 mln dawek szczepionki, ale to jest kontrakt w ramach UE, więc oczywiście, jeżeli w ramach tego kontraktu będziemy dostarczać szczepionkę dla Polski, będziemy się z tego powodu cieszyć” – podsumował Wieczorek.

Mabion podał dziś, że podpisał umowę ramową z firmą Novavax na produkcję serii technicznej antygenu do NVX-CoV2373, kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19, która jest pierwszym krokiem w kierunku potencjalnej umowy produkcyjnej. Po pozytywnym zakończeniu testów i uzyskaniu przez Novavax zezwoleń na dopuszczenie do obrotu NVX-CoV2373 Mabion i Novavax podejmą rozmowy w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję w skali komercyjnej.

Dzięki umowie z Novavax, Mabion może stać się pierwszą polską firmą, która włączy się w globalny proces produkcji niezbędnej ilości szczepionek przeciw COVID-19.

Mabion podpisał także porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), na mocy którego spółka może pozyskać do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych, szczególnie związanych z potencjalną współpracą z Novavax. Porozumienie między Mabion a PFR ma charakter niewiążący.

Mabion to polska firma biotechnologiczna, która została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji opartych na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych. W 2010 roku Mabion wszedł na rynek NewConnect, a w kwietniu 2013 r. spółka przeniosła się na parkiet główny warszawskiej giełdy.

ISBnews
ISBnews
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.

Najnowsze

Zobacz również