Szczepionka na koronawirusa już w grudniu?

299

Firma AstraZeneca planuje ponoć jeszcze w tym roku wypuścić na rynek szczepionkę na COVID-19, powiedział główny badacz z zespołu Oxford Vaccine Trial.

Szczepionka na koronawirusa jeszcze w tym roku?

Powyższe to dobra wiadomość. Zła jest taka, że jako pierwsi otrzymają ją tylko Brytyjczycy. Do tego sama firma podkreśla, że „wciąż nie wiadomo, czy ona działa”.

Przypomnijmy, że AstraZeneca współpracuje z naukowcami Uniwersytetu Oksfordzkiego. Po kilku miesiącach badań powstała szczepionka AZD1222. Niestety była to tylko wstępna wersja wymagająca jeszcze ogromnej ilości danych, aby ją dopracować. AstraZeneca prowadziła badania także w USA, Rosji czy Brazylii.

Teraz dr Andrew Pollard powiedział jednak, że AZD1222 będzie dostępna do masowych szczepień może już nawet w grudniu. Dodał, że bardzo trudno jest precyzyjnie podać datę.

Termin zależny od skuteczności

W sporej mierze termin wypuszczenia szczepionki będzie zależał od jej skuteczności. Pollard ma nadzieję, że zarówno AZD1222 jak i inne szczepionki będą skuteczne w co najmniej 50 proc. To skróciłoby czas wprowadzenia ich do użycia, a czym więcej skutecznych szczepionek, tym każda z nich wykaże lepszą skuteczność, ze względu na mniejszą liczbę zakażonych w społeczeństwie.

Dziś Wielka Brytania jak mało który kraj potrzebuje szczepionki. W kraju wprowadzono już pełny lockdown, poza tym zakazano podróży zagranicznych, które nie dot. pracy zawodowej. Ponadto niemal każdy przybywający do UK musi odbyć 14-dniową kwarantannę (nie dotyka ona tylko osób z krajów „bezpiecznych”, ale lista ta sukcesywnie staje się coraz to krótsza).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments