Wiemy, kiedy w Polsce pojawi się szczepionka na COVID

283

Myślę, że pierwsze dostawy szczepionek [na COVID-19] będą na przełomie stycznia i lutego – podał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kogo zaszczepić pierwszego?

Minister pojawił się dziś w radiu TOK FM. Z wywiadu dowiedzieliśmy się, że „na razie grupy priorytetowe [pod kątem szczepień] są ustalone w ten sposób, że zaczniemy od medyków”.

Druga grupa to chcemy seniorów przede wszystkim zaszczepić, bo statystyki umieralności na koronawirusa są takie, że bardzo skokowo rosną właśnie powyżej 75. roku życia – poinformował.

Kiedy zaś cała procedura wystartuje? Polityk powiedział, że „jeszcze niedawno była informacja (od producentów-PAP), że w grudniu będziemy mieli pierwsze partie, ale teraz (…) mamy informację, że w styczniu będą pierwsze dostawy”. Realny termin to więc jego zdaniem przełom stycznia i lutego.

– Obłożenie łóżek w szpitalach wczoraj spadło o rekordową wartość ponad 600 miejsc, więc rzeczywiście różne oznaki w tym dotyczące zlecania badań przez lekarzy POZ są pozytywne, ale to nie oznacza, że jesteśmy w strefie komfortu. Nadal liczba zachorowań to rząd 10 tys. osób, co oznacza też ryzyko, że część z tych osób będzie hospitalizowana i będzie wymagała intensywnej terapii – opisał obecną sytuację.

Sytuacja się stabilizuje

W Polsce sytuacja dot. COVID-19 powoli się stabilizuje.

– Codziennie spotykamy się [z premierem] na rządowych zespołach zarządzania kryzysowego i tam staramy się obaj tłumaczyć, że sytuacja, w której się znajdujemy, to sytuacja, w której trendy się zmieniają, ale cały czas mamy do czynienia z wyzwaniem, którym nie jest tylko zarządzanie systemem opieki zdrowotnej w tej trudnej sytuacji, ale mamy też wyzwanie w postaci zarządzania pewnymi emocjami społecznymi, którymi tym trudniej się zarządza im paradoksalnie potencjalnie jest lepiej w sensie liczby zachorowań – mówił.

W jego ocenie „jesteśmy w takim punkcie, gdzie korzystne tendencje dotyczące liczby zachorowań, liczby hospitalizacji i pacjentów objawowych przychodzących do POZ-u są pozytywnymi informacjami, więc na pewno jesteśmy w sytuacji korzystniejszej niż dwa tygodnie temu”. Według niego, „zwycięstwem będzie zaszczepienie całej populacji i sprowadzenie pandemii koronawirusa do choroby, która jest w naszym otoczeniu, ale nie budzi takiego przerażenia i chaosu jak w tej chwili”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments