Sytuacja na rynku budownictwa mieszkaniowego okiem Michała Sapoty

727

W 18. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na YouTube na kanale Portfel Polaka Michał Ławiński rozmawia z Michałem Sapotą – prezesem HRE Investments, o perspektywach rynku budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

RTG Nieruchomości – rozmowa z Michałem Sapotą

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?

2021 rok na rynku nieruchomości wszyscy uznają za bardzo dobry, co z kolei może zwiastować trudności w nadchodzących latach. Takim zagrożeniem są na przykład rosnące ceny materiałów budowlanych oraz usług budowlanych, a także deficyt siły roboczej i bardzo ograniczona liczba działek nadających się pod zabudowę mieszkaniową. Wszystko to wpływa na koszty, więc w efekcie ceny mieszkań dynamicznie rosną.

Jaka jest specyfika działalności HRE Investments?

HRE Investments jest holdingiem inwestycyjnym. Działa on w sposób zbliżony do modelu Private Equity, czyli inwestuje własne środki, a także pozyskuje je od inwestorów, a następnie inwestuje w przedsięwzięcia deweloperskie. HRE Investments inwestuje obecnie w 15 miastach Polski. Część inwestycji znajduje się w pobliżu centrów miast, a pozostałe na obrzeżach lub poza miastami, w ramach aglomeracji.

W ofercie są więc zarówno droższe jak i tańsze lokale. Podstawowo jednak HRE Investments celuje w klienta, który kupuje swoje pierwsze mieszkanie, na własne potrzeby, dlatego w przyszłości firma będzie coraz bardziej się skoncentrować na lokalach bardziej oddalonych od centrów dużych miast.

W jaki sposób HRE Investments umożliwia zarabianie swoim inwestorom?

HRE Investments współpracuje z inwestorami prywatnymi, którzy inwestują dość różne kwoty. Jest to więc otwarta formuła. Co ważne, inwestorzy inwestują w konkretnie wybraną nieruchomość. Wchodzą oni w inwestycję dopiero w momencie, w którym firma uzyska pozwolenie na budowę, więc nie ma tutaj ryzyka związanego z postępowaniami administracyjnymi. Zdarzają się jednak również inwestorzy, którzy także inwestują w grunty, a nie w same nieruchomości.

Czy HRE Investments pozyskuje finansowanie z banku?

Absolutnie nie, na inwestycjach deweloperskich HRE Investments nie ma żadnych kredytów bankowych. Michał Sapota uważa, że kredyty deweloperskie są naprawdę uciążliwe – po pierwsze ze względu na koszty, a po drugie – dlatego, że banki nie udzielają chętnie kredytów deweloperskich. Po trzecie, wszelkie rozliczenia są niezwykle problematyczne. W praktyce, jeśli inwestycja się sprzedaje, to wpłaty od klientów przewyższają zapotrzebowanie na kredyt. Po czwarte, w sytuacji kryzysu finansowego, bank przestanie finansować inwestycję – jak to miało miejsce w 2008 roku.

Dziś już więc kredyt w banku nie musi być koniecznością, ani nawet podstawowym wyborem dla deweloperów. Tak sytuacja wygląda na całym świecie, na rynkach zachodnich deweloperzy również znacznie chętniej korzystają z alternatywnych metod finansowania inwestycji.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments