Synthos Green Energy rozpoczął dialog regulacyjny z Państwową Agencją Atomistyki

284

Synthos Green EnergySynthos Green Energy – spółka zależna Synthosu – przedstawił Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) propozycję zakresu opinii ogólnej w sprawie rozwiązań organizacyjno-technicznych małego reaktora modułowego BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), podała spółka.

Propozycję zakresu wniosku Synthos Green Energy przygotował we współpracy z Fortum Power and Heat Oy, Exelon Generation oraz dostawcą technologii GEH, podano w komunikacie.

Opinia ogólna stanowi pierwszy krok w rozpoczęciu procedury poprzedzającej proces regulacyjny dotyczący planowanej budowy elektrowni atomowej w Polsce. Na tym etapie inwestor chce uzyskać od polskiego regulatora opinię co do oczekiwanego przez PAA zakresu informacji na temat technologii, którą zamierza wykorzystać oraz organizacji procesu inwestycyjnego.

„Wierzymy, że dzięki optymalizacji kosztów na etapie projektowania, reaktor BWRX-300 jest idealnym rozwiązaniem, aby pomóc Synthos Green Energy i Polsce w zaspokojeniu zapotrzebowania na czystą, stabilną i niedrogą energię. Cieszymy się, że będziemy mogli wesprzeć Synthos Green Energy w procesie wdrożenia naszej przełomowej technologii, która pomoże zaspokoić zapotrzebowanie firmy na energię i osiągnąć cele w zakresie dekarbonizacji” – powiedział wiceprezes ds. produktów jądrowych w GEH Jon Ball, cytowany w komunikacie.

„Dokumentacja złożona do Państwowej Agencji Atomistyki pozwoli na określenie zakresu pełnego wniosku o wydanie ogólnej opinii na temat rozwiązań organizacyjnych i technicznych, które zostaną zastosowane przy budowie i eksploatacji elektrowni w technologii BWRX-300. To pierwszy krok i jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia procesu regulacyjnego wspólnie z PAA” – wskazał prezes Synthos Green Energy Rafał Kasprów.

Spółka uzyskała od Państwowej Agencji Atomistyki informację, że pracę nad odpowiedzią rozpoczął już Departament Bezpieczeństwa Jądrowego, podano także.

Na początku 2019 roku Synthos rozpoczął rozmowy z GEH w sprawie małego reaktora modułowego BWRX-300 i możliwości budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Jesienią 2019 roku podpisano porozumienie o współpracy, które było następnie rozwijane i uszczegóławiane. Zgodnie z umową zawartą 6 sierpnia 2020 r., Synthos Green Energy został partnerem strategicznym GE Hitachi Nuclear Energy z zakresie rozwoju i budowy reaktora BWRX-300.

BWRX-300 to mały reaktor modułowy (Small Modular Reactor) o mocy 300 MWe i 870 MWt. Projekt bazuje na licencjonowanym przez amerykańskiego regulatora NRC (Nuclear Regulatory Commission) reaktorze ESBWR o mocy 1500 MWe i jest jego uproszczoną wersją. BWRX-300 jest obecnie przedmiotem analiz organów dozoru jądrowego w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie.

Synthos Green Energy to spółka z grupy kapitałowej Synthos, powołana do realizacji inwestycji w zeroemisyjne źródła energii i przeprowadzenia głębokiej dekarbonizacji przemysłu i energetyki. W skład Grupy Synthos wchodzi m.in. 18 zakładów produkcyjnych w 8 krajach – Polsce, Czechach, Niemczech, Francji, Holandii, Rumunii, Ukrainie i Rosji. Grupa sprzedaje produkty w ponad 60 krajach na sześciu kontynentach i zatrudnia ponad 16 000 pracowników.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments